dzieje się coś ciekawego? wyślij nam info! kontakt@telewizjarepublika.pl
Ukraiński parlament odrzucił dymisję premiera Arsenija Jaceniuka
Bianka Zalewska jest już w Polsce
Rosja ma zapłacić prawie 2 mld euro. Trybunał w Strasburgu wydał wyrok ws. Jukosu
Rosja wprowadza zakaz importu soków z Ukrainy
Nowa dawka sankcji. Osoby bliskie Putinowi na czarnej liście UE
Dziś upływa termin składania deklaracji ws. OFE
Izba Reprezentantów za wytoczeniem procesu Obamie. "Prezydent przekroczył swoje konstytucyjne uprawnienia"
Izraelska armia powołuje 16 tys. rezerwowych
Rosyjscy eksperci chcą zbadać miejsce katastrofy malezyjskiego boeinga
Po kilku nieudanych próbach misja OBWE dotarła na miejsce katastrofy malezyjskiego boeinga
16 lutego 2014 8:33

W Austrii, Belgii i Norwegii niebezpiecznych przestępców można trzymać w zamknięciu bez ograniczeń

Flikr/Andrew Morell Photography/CC BY-SA 2.0

Norwegia, Belgia i Austria - kraje, którymi wstrząsnęły zbrodnie popełnione przez groźnych przestępców - przewidują w swoich systemach prawnych możliwość dożywotniego odizolowania sprawców, o ile zostaną oni uznani za niebezpiecznych dla społeczeństwa.

NORWEGIA

W prawodawstwie Norwegii resocjalizacja przestępcy jest ważniejsza od kary. Takie podejście oznacza, że sprawca masakry z 2011 roku Anders Breivik, skazany w 2012 roku na najwyższą możliwą w Norwegii karę 21 lat więzienia, może wyjść wcześniej na wolność lub spędzić w odosobnieniu całe życie.

Z wyroku sądu w Oslo wynika, że zabójca 69 osób przez 10 lat nie może zostać zwolniony przedterminowo. Jednocześnie sąd dał zielone światło dla wielokrotnego przedłużania kary o kolejne 5-letnie okresy. W przypadku wniosku o wcześniejsze zwolnienie lub wydłużenie kary, sąd oceni "gotowość skazanego do powrotu do społeczeństwa" oraz "ryzyko dokonania ponownego przestępstwa".

Norweskie prawo, w którym nie występuje kara śmierci ani dożywocie, przewiduje - co wykorzystano w przypadku Breivika - możliwość przedłużania okresu więzienia w przypadku najcięższych wyroków (od 15 do 21 lat) nieskończoną ilość razy.

BELGIA

Prawo belgijskie umożliwia objęcie nadzorem sprawców niektórych szczególnie ciężkich przestępstw po odbyciu przez nich kary więzienia, co w prawniczym języku określa się jako oddanie do dyspozycji sądu penitencjarnego. Zgodnie z przepisami, których celem jest ochrona społeczeństwa, przestępca po odbyciu kary więzienia może zostać objęty nadzorem na czas od 5 do 15 lat. Sąd decyduje, czy będzie to dalsze pozbawienie wolności, czy też nadzór będzie sprawowany poza murami więzienia.

Możliwość taka istnieje w Belgii już od 1964 r., ale przepisy kilkakrotnie nowelizowano. Po traumie, jaką wywołały zbrodnie mordercy-pedofila Marca Dutroux, rozszerzono możliwość nałożenia kary uzupełniającej na przestępców seksualnych. Dutroux został skazany w 2004 r. na dożywocie za trzy morderstwa, dziewięć porwań, za tortury, które spowodowały śmierć czterech dziewczynek, oraz za wielokrotne gwałty.

W 2012 r. weszła w życia najdalej posunięta nowelizacja belgijskich przepisów, zgodnie z którą o nałożeniu nadzoru decyduje sąd, a nie rząd, jak było wcześniej. Sprecyzowano też listę przestępstw, których sprawcy muszą, bądź mogą zostać objęci nadzorem po odbyciu kary. Obowiązkowo dotyczy to np. morderców recydywistów, ale z taką dodatkową karą muszą liczyć się też np. sprawcy gwałtów, podpaleń lub porwań.

Decydujące jest nie liczba popełnionych przestępstw, ale to, jak były ciężkie. Jeśli sąd decyduje o przedłużeniu pozbawienia wolności, to przed upływem jednego roku musi ponownie postanowić, czy przestępca ma dalej pozostawać za kratkami.

AUSTRIA

W 2008 roku Austrią wstrząsnęła historia Josefa Fritzla, który przez 24 lata więził swoją córkę w piwnicy własnego domu w Amstetten, a w tym czasie wielokrotnie ją gwałcił i spłodził z nią siedmioro dzieci, z których jedno zmarło. W 2009 r. Fritzl został uznany za winnego zabójstwa, zniewolenia, kazirodztwa oraz gwałtów. Został skazany na dożywotni pobyt w zakładzie dla chorych psychicznie przestępców.

O warunkowe zwolnienie będzie mógł ubiegać się po 15 latach odbywania kary pod dwoma warunkami: gdy według psychiatrów zakończy terapię w zakładzie psychiatrycznym i trafi do więzienia, a tam zostanie uznany za zresocjalizowanego.

Austriacki system karny przewiduje trzy rodzaju kary pozbawienia wolności: areszt tymczasowy, więzienie oraz przymusowe umieszczenie w zamkniętym zakładzie dla osób zaburzonych umysłowo lub o ograniczonej poczytalności (tzw. Massnahmenvollzug). Po tę ostatnią karę sąd sięga na podstawie opinii biegłego wobec osób, które z racji zaburzeń psychicznych zostały uznane za niebezpieczne lub niepoczytalne: groźnych recydywistów, osób z zaburzeniami psychicznymi oraz łamiących prawo na skutek uzależnień.

Skazany jest umieszczany w takim zakładzie na czas nieokreślony; nie ma możliwości orzeczenia kary w zawieszeniu. Co najmniej raz w roku sąd ma obowiązek sprawdzić, czy więzień powinien dalej przebywać w zakładzie. W skrajnych przypadkach może to oznaczać dożywocie, choć średnio pobyt trwa pięć lat. W zakładzie więźniowie poddawani są terapii, w tym leczeniu farmakologicznemu.

apupapNajnowsze informacje

Wildstein: Istniejemy tylko dzięki Wam
22:00 Poniedziałek
12-ty Krok
22:00 wtorek
Bronisław Wildstein Przedstawia
7:45 pon-pt
Chłodnym okiem
19:45 codziennie
Główny serwis informacyjny
7:37 pon-pt
Kalendarz historyczny
12:30 niedziela
Magazyn Historyczny
8:00 niedziela
Kościół w którym żyjemy
13:30 niedziela
Kuchnia Polska
22:00 piątek
Kulisy Manipulacji
13:00 niedziela
Literatura na trzeźwo
11:30 sobota
Magazyn Filmowy
22:00 sobota
Pod prąd - Jerzy Zalewski
12:30 sobota
Polityczna Kawa
7:00 pon-pt
Polska na Dzień dobry
19:00 poniedziałek
Republika Kultury
13:25 sobota
Salonik Polityczny
0:00
SMS Efki S. - program Ewy Stankiewicz
13:55 sobota
Starcie cywilizacji
22:00 czwartek
Studio republika
10:00 niedziela
Tydzień do rymu
20:10 pon-pt
Wolne głosy
12:00 niedziela
Wolne żarty
13:05 sobota
Za Siódmą Górą
22:00 Środa
Zadanie SpecjalneHity w sieci

Kursy walut
Money.pl - wiadomości, notowania, giełda, kursy walut
Kursy walut
NBP 2014-07-31
USD 3,1094 +0,37%
EUR 4,1640 +0,30%
CHF 3,4225 +0,25%
GBP 5,2506 +0,11%
Wspierane przez Money.pl