Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

USA podobnie oceniają projekt Nord Stream 2. Szef MSZ z wizytą w Stanach

PR 7:50 22 maja 2018
twitter.com/MSZ_RP
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim sekretarzem stanu Mikem Pompeo. Szefowie dyplomacji Polski i USA rozmawiali o gazociągu Nord Stream 2 a także o obecności wojsk amerykańskich w Polsce, Iranie oraz kalendarzu wizyt państwowych.

 

Po wizycie w Departamencie Stanu minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone mają zbieżne oceny gazociągu Nord Stream 2.

W kwestiach bezpieczeństwa regionalnego, amerykański sekretarz stanu zgodził się ze swoim polskim gościem, że budowa gazociągu Nord Stream 2 jest niekorzystna dla bezpieczeństwa energetycznego Europy Wschodniej i zagraża integralności terytorialnej Ukrainy.

Minister wyraził nadzieję, że presja dyplomatyczna ze strony USA sprawi, że firmy europejskie wycofają się z tego projektu.

Jednym z tematów spotkania było także zagrożenie ze strony Rosji.

- Zwróciłem uwagę, że chcemy gościć żołnierzy amerykańskich w Polsce, żeby ta obecność była stała, żeby była zwiększona - mówił minister.

Szefowie dyplomacji Polski i USA spotkali się kilka dni po zerwaniu przez prezydenta Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z Iranem. Jacek Czaputowicz powiedział, że w sprawie przyszłych sankcji wobec Teheranu Polska nie może podejmować decyzji samodzielnie, ale w samej Unii Europejskiej będzie wykazywać zrozumienie dla amerykańskiego stanowiska.

Jacek Czaputowicz dodał, że w czasie rozmowy sam podniósł sprawę ustawy o IPN. Minister powiedział, że należy zaczekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego i wyraził nadzieją na przywrócenie bardzo dobrych stosunków z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi.

 

Źródło: IAR, Twitter

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.142/2) - LIZINIEWICZ: JAK EKOLODZY I OPOZYCJA GRAJĄ PRZYRODĄ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze