UE o sytuacji na Ukrainie: Separatyści muszą wstrzymać działania militarne

Artykuł
FLICKR.COM/ Eoghan OLionnain/CC BY-NC-ND 2.0

Operacje wspieranych przez Rosję separatystów w mieście Debalcewe na wschodzie Ukrainy są "wyraźnym naruszeniem zawieszenia broni" - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

- Separatyści muszą wstrzymać wszystkie działania militarne. Rosja i separatyści muszą natychmiast i w pełni realizować zobowiązania ustalone w Mińsku oraz w zgodzie z wczorajszą rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ, zaczynając od przestrzegania zawieszenia broni i wycofania ciężkiego uzbrojenia - oświadczyła w środę Mogherini.

Unia odpowie na łamanie rozejmu

Jak dodała Mogherini, UE wzywa też do natychmiastowego umożliwienia obserwatorom specjalnej misji OBWE wypełniania ich zadań w Debalcewe i wokół tego miasta, jak również w każdym innym miejscu, gdzie misja będzie musiała się udać. Należy również zapewnić bezpieczeństwo osób, które chcą opuścić ten teren - dodała Mogherini w opublikowanym oświadczeniu. - UE jest gotowa do podjęcia odpowiednich kroków, jeśli walki albo inne negatywne wydarzenia, naruszające porozumienie z Mińska, nie ustaną - dodała szefowa unijnej dyplomacji.

Łamanie rozejmu potępił także niemiecki rząd. Jak powiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert  nowe akty przemocy poważnie osłabiają nadzieje na pokój i oznaczają kolejne wielkie cierpienia dla mieszkańców tego regionu. Agencja dpa odnotowuje, że na pytanie o fiasko porozumienia z Mińska Seibert nie chciał udzielić jednoznacznej twierdzącej, bądź przeczącej odpowiedzi.

Ukraińskie media podały w środę rano, że siły rządowe wycofują się z Debalcewe, w którym broniły się od zeszłego tygodnia przed intensywnymi atakami prorosyjskich separatystów. Jest to strategicznie położone miasto, przez które prowadzą szlaki drogowe i kolejowe łączące Donieck z Ługańskiem.

Od północy z 14 na 15 lutego formalnie obowiązuje w Donbasie rozejm, uzgodniony w porozumieniu zawartym w Mińsku 12 lutego. Przewiduje on m.in. zawieszenie broni, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej szerokości od 50 do 70 km. Wycofywanie ciężkiego uzbrojenia miało rozpocząć się we wtorek.


 

Czytaj więcej

Poroszenko rozmawiał z Bidenem. Poruszono sprawę Debalcewa i dostaw broni na Ukrainę

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy