Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Uczelnia Sorosa się rozrasta. Powstaje nowy kampus

AS 10:40 13 marca 2018
wikimedia commons
Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU) założony przez George'a Sorosa prowadzi rozmowy na temat otwarcia kampusu we Wiedniu. Austriacka uczelnia mogłaby rozpocząć działalność w ciągu kilku najbliższych lat. Informacje podał rektor CEU Michael Ignatieff.

Rektor stwierdził, że z niecierpliwością czeka na współpracę z Wiedniem oraz rządem austriackim, aby urzeczywistnić powstanie nowego kampusu CEU. Podkreślił, że Budapeszt nadal pozostałby główną siedzibą uczelni. 

Rząd Węgier nadal nie podpisał porozumienia, które gwarantowałoby uczelni pozostanie w stolicy kraju - Jesteśmy zdecydowani rozwiązać długoterminowo sprawę naszej przyszłości w Budapeszcie na podstawie już gotowego porozumienia między stanem Nowy Jork i rządem Węgier. Mamy nadzieję, że rząd Węgier jak najszybciej podpisze i ratyfikuje to porozumienie - powiedział Ignatieff. 

W kwietniu 2017 r. parlament węgierski przyjął nową ustawę o szkolnictwie wyższym. Według niej na Węgrzech mogą działać tylko te zagraniczne szkoły wyższe, które wydają dyplomy spoza UE, dysponujące międzypaństwową umową popierającą ich działalność oraz posiadają placówkę edukacyjną w kraju pochodzenia.

Według krytyków ustawa była skierowana przede wszystkim przeciwko uczelni Sorosa. 

W październiku rektor uczelni poinformował, że uczelnia podpisała porozumienie z Bard College ze stanu Nowy Jork. Dzięki temu uczelnia posiada placówkę za granicą i prowadzi tam nauczanie. 

Na Węgrzech prowadzona jest kampania przeciwko Sorosowi. Władzę zarzucają mu chęć sprowadzenia do Europy milionów uchodźców. Viktor Orban powiedział, że ,,siatka Sorosa'' próbuje włączyć się w kampanie przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi na Węgrzech. Jego zdaniem Soros w ciągu ostatnich 20-30 lat zbudował "ogromną maszynerię", która realizuje jego plan sprowadzania imigrantów do Europy. Premier podkreślił, że dla Węgier jest to ,,sprawa życia lub śmierci''

Źródło: niezalezna

Wczytuję ocenę...


W PUNK (K. GÓJSKA) - PROF. ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI - TO TUSK UCZYNIŁ NIENAWIŚĆ MOTOREM POLITYKI
Wczytuję komentarze...
Najnowsze