Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

TVP: Od przyszłego roku TVP Polonia na jednej platformie satelitarnej

ap 18:37 21 października 2014
FLIKR/CC/DANIEL KRUCZYNSK
Zarząd TVP zdecydował o nadawaniu programu TVP Polonia od 1 stycznia 2015 roku za pomocą jednej platformy satelitarnej – poinformował dyrektor TVP Technologie Wiesław Łodzikowski. Chcemy obniżyć koszty; problemy dla odbiorców mogą wystąpić w niedużej skali - tłumaczył.

Senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą wysłuchała informacji zarządu Telewizji Polskiej SA dotyczącej planowanej zmiany dostawcy sygnału satelitarnego dla stacji TVP Polonia. O kontrowersyjnym przetargu organizowanym przez TVP, jego organizacji i związanych z nim możliwych konsekwencjach dla polonusów informowaliśmy na antenie Telewizji Republika i portalu telewizjarepublika.pl 15 października. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Jak powiedział dyr. Łodzikowski, obecnie program TVP Polonia jest, na podstawie umowy obowiązującej do 31 grudnia 2014, dostępny satelicie Astra na pozycji 19,2 E. Program jest również dostępny na satelicie Hot Bird na pozycji 13 E. Zaś na Litwie można go obejrzeć m.in. ma naziemnym multipleksie cyfrowym, jest też dostępny w sieciach kablowych w wielu krajach m.in. USA, a w Polsce na multipleksie cyfrowym obejmującym prawie cały kraj.

Łodzikowski podkreślił, że Telewizja Polska ogłosiła publiczny przetarg na dostawę sygnału TVP Polonia, jak wytłumaczył, "ze wskazaniem pozycji satelitarnej 13 stopni". Do wtorku były przyjmowane oferty. Jak poinformował, wpłynęły oferty od dwóch podmiotów: ITI Neovision SA i TTcomm.

– Bardzo istotnym elementem zamówienia publicznego o dostawę sygnału TVP Polonia po 1 stycznia 2015 roku było zapewnienie niezmienionych warunków dostawy w Europie. Wskazaliśmy w warunkach postępowania pozycję Hot Bird i wszystkie warunki, które dzisiaj przy reemisji spełnia ten satelita – powiedział Łodzikowski.

– Telewizja Polska ponosi znaczne koszty nadawania dwóch sygnałów w Europie (...) Telewizja Polska, realizując politykę optymalizacji kosztów nadawania satelitarnego, podjęła decyzję o nadawaniu programu TVP Polonia, bez ograniczeń technicznych, od stycznia przyszłego roku za pomocą jednej platformy satelitarnej, jednej pozycji satelitarnej, gdzie dla całej Europy skupiona jest większość kanałów polskojęzycznych – zaznaczył dyrektor z TVP.

Jak podkreślił, problemy z odbiorem TVP Polonia "mogą wystąpić w nieokreślonej, niedużej skali". – Może się zdarzyć, że ktoś korzysta z pojedynczej anteny będzie musiał doposażyć się w drugi konwerter, żeby odbierać dwa sygnały jednocześnie – przyznał.

Senatorowie chcieli wiedzieć m.in. jak do zmian będą przygotowani odbiorcy. – Po otwarciu ofert przez dwa miesiące będziemy na wszystkich pozycjach satelitarnych prowadzić kampanię informacyjną ze wskazaniem co trzeba zrobić, aby odbierać kanał – zapewnił.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (odc. 146/2) - WÓJCIK - PATOLOGIE W PLATFORMIE I HEJTERZY
Wczytuję komentarze...
Najnowsze