Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność regulaminu ws. wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego

lml 18:10 19 maja 2017
WIKIPEDIA/ ADRIAN GRUCYK/ CC BY-SA 3.0 PL
22 czerwca Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, dotyczącym zbadania zgodności z Konstytucją ustawy o Sądzie Najwyższym w zakresie regulaminu w sprawie wyboru kandydatów na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego

Przypomnijmy, że 2 marca grupa 50 posłów PiS z Arkadiuszem Mularczykiem na czele, skierowała do do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie legalności wyboru prof. Gersdorf pierwszą prezes SN. Zdaniem PiS "istnieją poważne wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją".

Poseł podkreślił, że PiS chciały, aby wyrok został wydany jak najszybciej, ponieważ "ma olbrzymie skutki dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, dla funkcjonowania SN, dla relacji TK-SN", a "uznanie nieskuteczności wyboru pani prezes będzie miało olbrzymie skutki". – Wówczas ustawodawca powinien szybko uregulować kwestie procedury wyboru oraz wyboru i przedstawienia panu prezydentowi kandydatury – dodał Arkadiusz Mularczyk. – Podnosimy i mamy tu wątpliwości, czy tym aktem prawa wewnętrznego, a mianowicie regulaminem, który jest podejmowany przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, można dokonywać procedury wyboru kandydata na prezesa SN, a następnie przedstawić go prezydentowi. Czyli aktem prawa wewnętrznego, który - podkreślam - nie jest publikowany na zewnątrz, dokonuje się wyboru kandydata, którego skutki są istotne, ponieważ dotyczą zatwierdzenia tego kandydata przez prezydenta – wyjaśnił poseł.
 
Prof. Gersdorf została mianowana pierwszą prezes SN 30 kwietnia 2014 roku, o czym zadecydował ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku. Kadencja pierwszego prezesa SN trwa sześć lat.

Źródło: 300polityka.pl, telewizjarepublika.plWczytuję ocenę...
TAGI:
Dr Aondo-Akaa: Chcę porozmawiać z protestującymi bez ich matek. Mówmy z nimi! Oni są osobami równorzędnymi

Wczytuję komentarze...
Najnowsze