Triumf Polski w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Europy

facebook.com/polskalekkoatletyka

Polacy podczas ostatniego dnia mistrzostw Europy w Lekkoatletyce rozgrywanych w Amsterdamie zdobyli aż osiem medali. Na najwyższym stopniu podium stanęli Paweł Fajdek, Andżelika Cichocka i Adam Kszczot. Niedzielne sukcesy pozwoliły reprezentacji biało-czerwonych po raz pierwszy w historii wygrać klasyfikację medalową mistrzostw z 12 krążkami na koncie.

Serię znakomitych startów rozpoczęła Joanna Linkiewicz. Polka wywalczyła srebrny medal w biegu na 400 metrów przez płotki uzyskując czas 55.33 sek. Na mecie nasza biegaczka ustąpiła jedynie Dunce Sarze Slott Petersen. Już następny tego dnia biegowy finał przysporzył polskim kibicom kolejnych powodów do świętowania. W biegu na 1500 metrów najlepsza okazała się bowiem Andżelika Cichocka uzyskując wynik 4:33.00. Druga z reprezentantek Polski w tym biegu Sofia Ennaoui zajęła siódme miejsce.

Nie gorzej polscy lekkoatleci radzili sobie w konkurencjach technicznych. Konkurs rzutu młotem pewnie wygrał Paweł Fajdek uzyskując 80,93 metra. Nie był on jednak jedynym Polakiem na podium tej konkurencji, bowiem brązowy medal wywalczył Wojciech Nowicki wynikiem 77,53. Młociarz z Białegostoku do ostatniej kolejki zajmował drugą pozycję, ale w decydującym rzucie wyprzedził go Białorusin Iwan Tichon uzyskując 78,84 m.

W rywalizacji Kulomiotów znakomicie pokazał się młody Michał Haratyk. Polak zajął drugie miejsce z wynikiem 21,19 m. przegrywając tylko z Niemcem Davidem Storlem, któremu złoto dało pchnięcie na 21,31 metra. Konradowi Bukowieckiemu zabrakło natomiast zaledwie jednego centymetra do brązowego medalu. Ten przypadł w udziale reprezentantowi Portugalii Tsanko Arnaudovi dzięki próbie na odległość 20 metrów i 59 centymetrów.

W prawdziwą euforię polskich kibiców wprawił finał biegu na 800 metrów mężczyzn. Biało-czerwonym udało się w tej konkurencji wywalczyć podwójne zwycięstwo. Tytuł mistrza Europy obronił Adam Kszczot uzyskując czas 1:45.18, zaś na drugim miejscu do mety dobiegł Marcin Lewandowski z wynikiem 1:45.54. Na zakończenie wspaniałego dnia dla polskiej lekkoatletyki sztafeta 4x400 mężczyzn w składzie Łukasz Krawczyk, Jakub Krzewina, Kacper Kozłowski i Rafał Omelko zdobyła srebro.

W poprzednich dniach mistrzostw złote medale zdobywali Anita Włodarczyk w rzucie młotem, Piotr Małachowski w rzucie dyskiem i Robert Sobera w skoku o tyczce, zaś srebro wywalczył Karol Hoffman w trójskoku. Dzięki większej ilości krążków z najcenniejszego kruszcu Polska wygrała klasyfikację medalową mistrzostw Europy przed Niemcami i Wielką Brytanią.

Źródło: amsterdam2016.org