Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Tomasz Stefanek: Chcemy światu opowiedzieć o polskim doświadczeniu dwóch totalitaryzmów

kos 11:27 12 lutego 2017
Tomasz Stefanek z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda PileckiegoTelewizja Republika
25 stycznia 2017 r. podpisano porozumienie pomiędzy Instytutem Hoovera a Ośrodkiem Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego . Dzięki temu około 30 tysięcy świadectw polskich obywateli, ofiar okupacji sowieckiej, w latach 1939 - 1941, w formie zdigitalizowanej trafi do Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami. O sprawie w Telewizji Republika opowiedział Tomasz Stefanek, z tejże instytucji.

– Porozumienie jest przełomem w udostępnianiu pamięci o polskim doświadczeniu okupacji sowieckiej i zesłania na wschód. To relacje ludzi, którzy opuścili Związek Radziecki wraz z armią Andersa. Żołnierzy i ludności cywilnej, bo jak pamiętamy to jest około 70 tysięczna armia i 40 tysięcy cywilów, którzy wyszli z generałem Andersem ze Związku Sowieckiego. Ludzie ci składali relacje ze swoim przeżyć. To materiał prezentujący te doświadczenia, wywózka, podróż w bydlęcych wagonach, śmierć głodowa, praca na zesłaniu, życie w łagrach. To wstrząsające, indywidualne historie poszczególnych ludzi. Nie liczby, refleksje historyków, a osobiste doświadczenia. To wszystko znajduje się dzięki temu porozumieniu w zbiorach Instytut Hoovera w Stanford w Kalifornii, dzięki temu porozumieniu, w zdigitalizowanej formie trafi do nas. Opracujemy te dokumenty, opiszemy je dokładnie, wiele z nich jest formie rękopisów, więc są trudne do odczytania, opracujemy ich transkrypcje. Opublikujemy te dokumenty już 17 września, w rocznice ataku sowieckiego na Polskę – powiedział Tomasz Stefanek z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.

– Pierwsze świadectwa zostaną zaprezentowane na naszej stronie internetowej – zapisyterroru.pl i w jego angielskiej wersji, te świadectwa przetłumaczymy też na język angielski. One były dostępne badaczom, dziennikarzom, ale to dzięki nam staną się powszechne dostępnie, również po angielsku. Wymiar międzynarodowy jest ważny dla naszej instytucji, która istnieje od niedawna. Chcielibyśmy przez indywidualne historie opowiadać o wyjątkowym polskim doświadczeniu dwóch totalitaryzmów. W tej chwili mamy około tysiąca relacji z obu okupacji – zakończył gość programu.

Źródło: Telewizja RepublikaWczytuję ocenę...
KONIEC SYSTEMU - ODC.75/2 - KRZYSZTOF MRÓZ - DZIŚ W NIEMCZECH ZNOWU OBCHODZI SIĘ URODZINY HITLERA

Wczytuję komentarze...
Najnowsze