Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Tomasz Sakiewicz: Polska postrzegana jest jako silny sojusznik

PR 8:25 14 marca 2018
Telewizja Republika
W poranku Telewizji Republika redaktor Aleksander Wierzejski połączył się z przebywającym w Budapeszcie na VI Wielkim Wyjeździe na Węgry redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” Tomaszem Sakiewiczem.

Redaktor Tomasz Sakiewicz zaznaczył na początku rozmowy, że VI Wielki Wyjazd na Węgry jest wielkim świętem i wielkim medialnym wydarzeniem. Wskazał, że wydarzenie relacjonowane jest nie tylko przez dziennikarzy polskich czy węgierskich, ale również brytyjskich, niemieckich czy agencję Reuters.

Redaktor Wierzejski zapytał rozmówce, jakie zmiany daje się zauważyć na Węgrzech w ciągu 6 lat od pierwszego Wielkiego Wyjazdu na Węgry. Naczelny „GP” stwierdził, że przez ten czas zmieniła się i Polska i Węgry. Przez szereg lat doszło do zmian w rządach obu państw, które zaowocowały zmianą polityki.

- Zmieniono dzięki nim (zmianom w rządach) politykę zagraniczną na narodową. Do niej dołączają się inni np. Litwa i Łotwa. Wzmacnia się grupa Wyszehradzka – zaznaczył Sakiewicz.

Redaktor Wierzejski zastanawiał się, co można razem zrobić by przeciwstawiać się dążeniom europejskiej kliki, chcącej stworzyć z Europy jedno państwo. Naczelny „Gazety Polskiej” wskazał, że należy prowadzić wspólną politykę wzmacniającą nasz region.

- Wspólna polityka energetyczna a także obronna może być prowadzona razem. Węgry to kierunek na południe ale na wschodzie NATO więc dążenia do wzmocnienia wschodniej flanki mogą dotyczyć także Węgier. Wiele rzeczy można robić razem pod patronatem USA. Oni pozytywnie patrzą na odnawianie więzi międzymorza – zaznaczył.

Redaktor Tomasz Sakiewicz wskazał także, po rozmowie z jednym z przyjaciół premiera Viktora Orbana, odpowiednikiem szefa klubów „Gazety Polskiej”, że związki Węgier z Rosją dotyczą jedynie spraw gospodarczych, które nie ma żadnego przełożenia na relacje polityczne.

Aleksander Wierzejski wskazał, że grupa Wyszehradzka, która jeszcze niedawno nie miała większego znaczenia, obecnie po zmianie rządu w Polsce staje się ważnym podmiotem w Unii. Tomasz Sakiewicz oznajmił, że Polska jest ważnym sojusznikiem dla Węgier.

-Węgrzy są bardzo podatni na sojusz z Polską. To jest państwo mniejsze, które potrzebuje sojuszników. Polska postrzegana jest jako silny sojusznik. Oni patrzą na nas jako na przyszłego lidera - zaznaczył naczelny „GP”.

Redaktor Wierzejski zwrócił także uwagę na list premiera Mateusza Morawieckiego do członków VI Wielkiego Wyjazdu na Węgry, który podkreślił, że owy wyjazd jest czymś wyjątkowym.

- Tego typu wyjazdy służą nie tylko polityce rządu ale i państwu Polskiemu. Premier kieruje się m.in. interesem wyborców. Ale podkreślanie sojuszu polsko-węgierskiego służy i Polakom i Węgrom. On popiera tę inicjatywę społeczną.Ten gest premiera zauważyły też media międzynarodowe. We wszystkich mediach relacjonuje się to wydarzenie jakim jest VI Wielki Wyjazd na Węgry – stwierdził redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, Tomasz Sakiewicz.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT (K. GÓJSKA) - PROF. KAROL KARSKI O TIMMEMANSIE: Są tacy politycy, którzy dużo krzyczą, ale nic konkretnego z tego nie wynika
Wczytuję komentarze...
Najnowsze