Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Tomasz Rzymkowski: Dopiero jak Tusk skończył współpracę z OLT, poszedł wniosek o podsłuchy procesowe

PR 8:18 15 maja 2018
Telewizja Republika
Gościem Emilii Pobłockiej w programie „Prosto w oczy” był Tomasz Rzymkowski z Kuliz’15. Polityk opowiedział o przebiegu prac komisji ds. Amber Gold i zaplanowanych na dziś przesłuchań. Odniósł się także do ostatnich doniesień odnośnie Stanisława Gawłowskiego. - Jego sytuacja jest nie do pozazdroszczenia - powiedział Rzymkowski.

 

Redaktor rozpoczęła rozmowę z posłem, członkiem komisji ds. Amber Gold od przywołania faktu, że dziś, mają odbyć się kolejne przesłuchania. Mają to być kluczowe zeznania byłych szefów ABW. Poseł potwierdził wagę składanych dziś zeznań oraz zdradził, dlaczego będę one istotne.

- Dariusz Łuczak, jest kluczowy w sprawie Alber Gold. Pełnił kluczowe funkcje w ABW, były to różne stanowiska. Dariusz Łuczak był agentem delegatury potem zastępcą szefa ABW a następnie szefem. To błyskotliwa kariera. Występuje też korelacja czasowa rozwoju kariery - przypada na czas wybuchu afery Amber Gold. Następny, zeznawał będzie dyrektor Departamentu Postępowań Karnych ABW Jan Bilkiewicz. Ten wątek funkcjonowania delegatury jest również bardzo ważny, a jutro będzie zaznawał były szef ABW gen. Krzysztof Bondaryk, autor słynnej notatki, osoba która szefowała ABW w okresie kiedy Amber Gold inwestowało w OLT – powiedział Rzymkowski.

Poseł oznajmił, że zeznania szefów jednostek są tak ważne, bo to oni właśnie odpowiadają za działania swoich podwładnych.

- Zawsze kierownicy jednostek ponoszą odpowiedzialność za swoich podwładnych. Są też dziwne relacje między Delegaturami warszawską i gdańską – zaznaczył.

Redaktor dopytywała, o co mogą być pytane przesłuchiwane osoby. Członek komisji powiedział, że czeka na nich szereg pytań, m.in. o to, dlaczego przed długi czas nie pojawiła się żadna dodatkowa informacja w teczce sprawy. Rzymkowski powiedział także o specyficznych korelacjach czasowych różnych zdarzeń, które także o sprawie wiele mówią. Wskazał także na wątek nie zajmowania się gdańskiej Delegatury sprawą związaną z OLT.

- Delegatura gdańska ABW mówi, że wątek lotniczy zostawili Warszawie. Ci z Warszawy mówią, że założyli tylko „druciki” na poszczególne osoby, dzięki którym mieli dowiedzieć się, jeśli ktoś zacznie się zajmować szukaniem informacji na ich temat. Oni tylko zabezpieczyli temat by ktoś go nie przejął i ew. dać po łapkach – oznajmił.

- W marcu, Michał Tusk rozpoczął współpracę z OLT Express i w marcu ABW założyło swoje „druciki”. Dopiero jak Tusk skończył współpracę z OLT, poszedł wniosek o podsłuchy procesowe. Czy to tylko zbieżność? Zastanawiam się czy nie można jej wykluczyć – stwierdził Rzymkowski.

Redaktor Pobłocka przypomniała także o zaplanowanym na jesień przesłuchaniu Donalda Tuska w tej sprawie. Zastanawiała się, czego możemy się po nim spodziewać?

- Przede wszystkim długiego przesłuchania. Jest bardzo wiele pytań. Prezes rady ministrów jest przełożonym wszystkich służb specjalnych. Jeden ze świadków, funkcjonariusz SKW delegowany do ABW, zajmując się wątkiem w połowie 2013 roku kiedy pewne czynności operacyjne rozpoczęto, przekazał że zapada decyzja poza ABW by nie zajmować się tymi wątkami. Można wymienić 2 osoby, które były władne by wpłynąć na szefa ABW - albo premier albo minister koordynator służb. Można ich będzie zapytać kto taką decyzję podjął i dlaczego – oznajmił Rzymkowski.

Na zakończenie rozmowy, redaktor poprosiła gościa o odniesienie się do informacji o tym, ze w mieszkaniu, którego właścicielem jest Gawłowski, miała być agencja towarzyska. Poseł odpowiedział, że nie chce ani bronić ani oskarżać członka PO.

- Mógł nie mieć wiedzy o tym. Są różne sytuacje życiowe. Nie chcę go bronić czy oskarżać. My funkcjonariusze publiczni powinniśmy zachować daleko posuniętą ostrożność również w życiu prywatnym. Nie jesteśmy jednak omnipotentni . Zakładam, że była taka możliwość, że nie wiedział, mógł być wprowadzony w błąd. To powinno zostać zweryfikowane. Nie kopmy Gawłowskiego, jego sytuacja jest nie do pozazdroszczenia – stwierdził na zakończenie Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ - ŚMIERĆ PAWŁA ADAMOWICZA TO OKAZJA DO OKŁADANIA SIĘ DESKAMI
Wczytuję komentarze...
Najnowsze