To nie tak miało być! Polska przegrywa z Senegalem 2:1 [BRAMKI, ANALIZA, OCENY ZAWODNIKÓW]

Marcin Jan Orłowski 19-06-2018, 19:15
screen TVP Sport

Wróciły wspomnienia fatalnych mundiali w 2002 i 2006 roku. Dziś Senegal dołączył do pogromców reprezentacji Polski w pierwszym meczu na mistrzostwach. Meczu, który kadra Nawałki musi jak najszybciej zapomnieć.

"Niestety sami sobie strzeliliśmy bramki. Z taką grą na wyjście z grupy nie ma szans. Milik i Cionek powinni sobie odpocząć." - skomentował to spotkanie nasz ekspert Tomasz Śniarowski (GIGA Sport) i musimy przyznać, że jest to bardzo trafny komentarz do boiskowych wydarzeń.

Dziś, to nie zespół Senegalu rozbił Polskę ale zespół Nawałki przegrał sam ze sobą. Fatalna postawa w pierwszych 45 minut, brak chęci do agresywnej gry i brak pomysłu na ofensywę. Mecz, który miał być według ekspertów meczem walki stał się spotkaniem praktycznie do jednej bramki.

Już od pierwszych minut tego spotkania biało-czerwoni wyglądali "nieswojo". Widać było w nich strach przed przeciwnikiem i paraliżujący stres. Właśnie ten drugi czynnik powodował namnażające się błędy w defensywie, które raz po raz próbowali wykorzystać Senegalczycy.

Analiza wydarzeń boiskowych (Marcin Jan Orłowski, Telewizja Republika)

Pokazana akcja to sytuacja bramkowa dla Senegalczyków na 0:1.
Idealnie widać w niej jak spóźnieni w defensywie byli zawodnicy Adama Nawałki. Sześciu zawodników będących w defensywie, trzech z nich znajduje się za linią piłki, ale żaden nie kontroluje przeciwnika. Pazdan ma za plecami wbiegającego napastnika, podobnie Cionek, który jako jedyny próbuje się obrócić.
Taka postawa widoczna była w całym meczu. Eksperci już przed meczem wspominali,że Senegal gubi się w momencie, gdy zostanie zaatakowany wysoko, a gracze będą jak najbliżej przeciwników. W przypadku reprezentacji Polski nie widzieliśmy, ani bliskiego krycia, ani szybkiego podejścia, ani też pressingu na przeciwniku.

Druga analizowana sytuacja to kontrowersja związana z utratą bramki na 0:2.
Polscy zawodnicy mieli pretensje do sędziego jakoby ten nie pozwolił na wpuszczenie ofensywnego gracza. Powyższy zrzut ekranu jasno wskazuje jednak, że arbiter podniósł rękę w geście zgody na wbiegnięcie piłkarza. Nie ma tutaj zatem mowy o jakimkolwiek błędzie.
Co więcej, wytłumaczeniem dla sędziego jest fakt, iż gra toczyła się w tym momencie blisko pola karnego Senegalczyków, był to zatem dobry moment na wpuszczenie gracza, który znajdował się poza boiskiem.