Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Terytorialsi rosną w siłę! W niedzielę kolejne 3 tysiące złoży przysięgę

kos 16:16 23 listopada 2017
Gazeta Polska
W najbliższą niedzielę ponad 3 tys. żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej stanie na rynku w Rzeszowie, aby uczestniczyć w ostatniej w tym roku przysiędze żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) na Podkarpaciu.

W sześć miesięcy po pierwszej przysiędze Terytorialsów Wojska Obrony Terytorialnej są już trzecim co do wielkości rodzajem sił zbrojnych.

Pozytywny odbiór społeczny idei WOT spowodował, że do służby zaciągnięto więcej ochotników niż wcześniej planowano. Obecnie w trzech brygadach obrony terytorialnej we wschodniej części kraju służbę pełni 7,2 tys. żołnierzy, w tym 6 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, czyli ochotników, którzy postanowili połączyć swoje dotychczasowe życie zawodowe ze służbą wojskową. Na pytanie „dlaczego to zrobili” najczęściej odpowiadają, że kierowali się głęboko zakorzenionym patriotyzmem oraz chęcią zrobienia czegoś więcej dla kraju.

26 listopada w południe na rzeszowskim rynku uroczyście zaprzysiężonych zostanie 500 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, będzie im towarzyszyło 2,5 tys. żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy do terytorialnej służby wojskowej wstąpili w ostatnim półroczu. Żołnierze, którzy będą składać przysięgę mają za sobą szesnastodniowe szkolenie podstawowe, prowadzone we wszystkich podkarpackich batalionach: w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Najbliższa przysięga będzie już dziewiątą uroczystością organizowaną w tym roku przez podkarpacką brygadę. W skali kraju będzie to już dwudziesta druga przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem Terytorialsi z Podkarpacia będą przysięgać wierność ojczyźnie na sztandar bojowy żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Rzeszów.

Niedzielna uroczystość będzie też hołdem dla patrona brygady, ponieważ przysięga zbiega się w czasie ze 104. rocznicą urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” – patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dowództwo brygady wystąpiło już do szefa resortu obrony z wnioskiem, aby 26 listopada uznano świętem jednostki.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Do chwili obecnej utworzone zostało Dowództwo WOT oraz trzy brygady w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim, w tych jednostkach trwa już szkolenie żołnierzy. Formowane są też kolejne trzy brygady jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu, w tych jednostkach obecnie trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową, pierwsze szkolenia ochotników zaplanowane są w tych jednostkach na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku.

 

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

Wczytuję ocenę...


OTO WIZJA PATRYKA JAKIEGO DLA WARSZAWY. ZOBACZ!
Wczytuję komentarze...
Najnowsze