Szydło po posiedzeniu Rady Europejskiej: Wielka Brytania pozostanie dla Polski strategicznym partnerem

Artykuł
Zrzut ekranu z TVP Info

– Polska uważa, że nie ma możliwości, by Unia Europejska funkcjonowała tak, jak do tej pory. Potrzebne są reformy – powiedziała podczas konferencji prasowej po unijnym szczycie w Brukseli, premier Beata Szydło.

Zakończył się drugi dzień unijnego szczytu w Brukseli. W szczycie nie brał udziału brytyjski premier Davida Camerona. Przywódcy 27 państw Unii Europejskiej rozmawiali o konsekwencjach Brexitu i przyszłości Wspólnoty. Na spotkaniu Rady Europejskiej Polskę reprezentowała premier Beata Szydło.

"Polska przyjęła z żalem decyzję Brytyjczyków"

– Dla Polski jest bardzo ważne, by wyciągnąć wnioski z tego, co wydarzyło się w Wielkiej Brytanii, by nie przejść do porządku dziennego nad wynikiem referendum, tylko naprawić błędy, które zostały popełnione i myśleć o przyszłości – powiedziała Beata Szydło dziennikarzom. Premier, podczas konferencji prasowej przyznała, że Polska przyjęła z żalem decyzję Brytyjczyków o opuszczeniu Wspólnoty, ale tę decyzję szanuje. Zdradziła, że wczoraj, podczas szczytu rozmowy dotyczyły migracji, a ustalenia, jakie zapadły, są dla Polski "satysfakcjonujące". Dzisiaj zaś Rada Europejska dyskutowała o tym, co czeka Wspólnotę w dalszej perspektywie, aby "Unia Europejska się nie dzieliła". 

"Polski rząd będzie zabiegał o to, by prawa Polaków zostały utrzymane"

– Wielka Brytania pozostaje ważnym, strategicznym partnerem dla Polski – powiedziała dziennikarzom premier Beata Szydło. Przyznała, że negocjacje z Wielką Brytanią "odbędą się wtedy, kiedy Wielka Brytania złoży taki wniosek".

Premier zdradziła, że David Cameron zobowiązał się, że "będą zachowane prawa tych, którzy je nabyli do czasu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej". – Polski rząd będzie zabiegał o to, by prawa Polaków zostały utrzymane po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – powiedziała, odnosząc się do sytuacji Polaków mieszkających na Wyspach. – O swobodzie przepływu pracowników rozmawiałam z Davidem Cameronem: i telefonicznie, i wczoraj mieliśmy na ten temat uwagi. Zwróciłam uwagę, by Polacy byli bezpieczni. Premier Cameron podkreślił, że będzie starał się stworzyć wszystkie możliwe warunki, by Polacy byli bezpieczni i że będzie pokazywał zasługi polskich obywateli dla gospodarki Wielkiej Brytanii – dodała.

"Potrzebne są reformy"

Premier przyznała, że Unia Europejska to 27 państw i wszyscy chcą, żeby tak pozostało, ale wymaga to "skutecznych działań". – Polska uważa, że nie ma możliwości, by Unia Europejska funkcjonowała tak, jak do tej pory. Potrzebne są reformy – wskazała. – Dziś rozmowa o zmianie traktatu budzi jeszcze opór i niepewność, ale trzeba rozpocząć rozmowę o reformach. Unia Europejska musi zrobić rachunek sumienia – przyznała premier Beata Szydło. 


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Większość Polaków za pozostaniem w UE, najwięcej eurosceptyków wśród młodych [SONDAŻ]

Co dalej z UE po Brexicie? Andrzej Duda: Decyzje nie mogą być podejmowane wbrew społeczeństwom

 

Źródło: TVP Info, twitter.com/PremierRP, Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy