Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szokujący raport po kontroli escape roomów! Tylko 10 proc. spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa

M.N. 19:30 11 stycznia 2019
unit9.com
Tylko ok. 10 proc. skontrolowanych do tej pory escape roomów w Polsce spełnia wszystkie warunki bezpieczeństwa. Taką informację przekazał Jarosław Zieliński, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Sprawdzono 504 lokale, w których funkcjonowało łącznie ponad tysiąc pokojów gier. W zdecydowanej większości z nich stwierdzono różne nieprawidłowości - tłumaczył wiceminister Jarosław Zieliński.

69 escape roomów zamkniętych

- Spośród skontrolowanych lokali tego typu tylko ok. 10 proc. spełnia wszystkie warunki, co oznacza, że przepisy są w nich właściwie zrealizowane i jest tam zapewnione bezpieczeństwo. W ok. 90 proc. escape roomów tych warunków nie spełnia. To jest dramatyczny obraz – powiedział wiceszef MSWiA.

Jak dodał, tylko co dziesiąty escape room spełniał wszystkie warunki bezpieczeństwa, w pozostałych Straż Pożarna znalazła około 1900 nieprawidłowości.

W trakcie kontroli stwierdzono ogółem 1874 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym 733 w zakresie warunków ewakuacji. Łączna liczba escape roomów z nieprawidłowościami wynosiła 433.

Z powodu poważnych naruszeń zasad bezpieczeństwa musiało zostać zamkniętych 69 escape roomów, a w 47 przypadkach nałożono grzywny w drodze mandatu karnego. Pełny raport z kontroli zostanie sporządzony w przyszłym tygodniu, a jako pierwszy zapozna się z nim premier Mateusz Morawiecki. 

W związku z wynikami kontroli, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało w piątek nowe rozporządzenie w sprawie escape roomów. Zakłada ono, że zarządcy wszystkich tego typu obiektów będą musieli w ciągu 30 dni przeprowadzić test ewakuacji ludzi i skontrolować zaplecze przeciwpożarowe. Inspekcja mają się odbywać pod okiem specjalisty i być odnawiane co dwa lata.

Dzieci w escape roomach

Komendant Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski zwrócił się też z apelem do rodziców. - Do tych obiektów dzieci nie powinny przychodzić same. Powinny tam być pod opieką osób dorosłych. Jeśli państwo zauważą jakieś zagrożenie, nieodpowiednie wyjścia ewakuacyjne, zbyt dalekie dojścia do tych wyjść, prowizoryczną instalacje elektryczną, proszę z tych pomieszczeń wyjść i z nich nie korzystać – zaznaczył.

Kontrole zarządzono po wypadku, do którego doszło w ubiegłym tygodniu w Koszalinie. W jednym z escape roomów wyciekł gaz z butli, doszło do pożaru. Zginęło pięć piętnastoletnich uczestniczek gry, pracownik lokalu został ciężko ranny.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.135/1) - ZOBACZ CO SIĘ STANIE JAK TUSK RZĄDZIŁBY POLSKĄ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze