Szef OBWE: Aneksja Krymu sprzeczna z prawem międzynarodowym [relacja]

apu, mg, mk 19-03-2014, 22:21
Artykuł
telewizja republika

Rosyjscy żołnierze zajęli bazę transportową ukraińskiej floty w Bakczysaraju, ok. 30 km na południowy zachód od stolicy Krymu, Symferopolu – poinformował dowódca bazy major Eduard Kusnarenko. Rosjanie przejęli jednostkę bez użycia siły.

23.43

Minister obrony apeluje o uwolnienie dowódcy ukraińskiej marynarki wojennej

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zaapelował do władz Krymu o uwolnienie dowódcy ukraińskiej marynarki wojennej admirała Serhija Hajduka – poinformowała agencja Interfax, powołując się na rosyjski resort obrony.

Krymska agencja informacyjna Kryminform podała, że admirał Hajduk został zatrzymany przez prokuraturę kontrolowaną przez samozwańcze władze Autonomii.

Ministerstwo obrony Ukrainy przyznało, że miejsce pobytu Hajduka jest nieznane, jednak potwierdziło, że admirał został wyprowadzony ze sztabu marynarki wojennej Ukrainy w Sewastopolu przez grupę nieznanych osób.


 

23.16

Rosjanie zajęli kolejną ukraińską bazę na Krymie

Rosyjscy żołnierze zajęli bazę transportową ukraińskiej floty w Bakczysaraju, ok. 30 km na południowy zachód od stolicy Krymu, Symferopolu – poinformował dowódca bazy major Eduard Kusnarenko. Rosjanie przejęli jednostkę bez użycia siły.

– Rosjanie przyszli i poprosili nas, byśmy opuścili bazę, co też uczyniliśmy – powiedział major Eduard Kusnarenko.

– Jutro spróbujemy wrócić na nasze stanowiska – zapewnił ukraiński wojskowy.

Gdy dziennikarze chcieli podejść do otwartej bramy bazy, rosyjscy żołnierze strzelili w powietrze.


 

23.04

Obama wykluczył prowadzenie ćwiczeń wojskowych na Ukrainie

Prezydent Barack Obama wykluczył możliwość wojskowego zaangażowania się USA na Ukrainie wskazując jednocześnie, że rozwiązaniu sporu z Rosją w sprawie Krymu powinny służyć przede wszystkim środki dyplomatyczne.

– Nie zamierzamy podejmować ćwiczeń wojskowych na Ukrainie – powiedział Obama w wywiadzie telewizyjnym. Dodał, iż Stany Zjednoczone będą nadal wywierać dyplomatyczne naciski na Rosję, by zmieniła swą politykę w kwestii Krymu.

– Istnieje lepsza droga, ale sądzę, że nawet Ukraińcy przyznają, iż wojskowe angażowanie się wobec Rosji byłoby dla nas nieodpowiednie i nie byłoby także dobre dla Ukrainy – zaznaczył prezydent. 


 

22.21

 Nie widać skutków ultimatum Turczynowa wobec Rosjan na Krymie

Rosjanie nie uwolnili najprawdopodobniej porwanego wcześniej tego dnia dowódcy ukraińskiej floty na Krymie, admirała Serhija Hajduka ani innych zakładników, przetrzymywanych - według władz w Kijowie - przez prorosyjską samoobronę półwyspu.

Turczynow dał Rosjanom w środę ok. godziny 18 czasu lokalnego (17 czasu polskiego) trzy godziny na uwolnienie zakładników przetrzymywanych na okupowanym przez Rosję Krymie. Wśród nich jest admirał Hajduk.

Jeśli do godziny 21 (20 czasu polskiego) nie zakończą się prowokacje wobec ukraińskich wojskowych, a admirał Hajduk oraz pozostali zakładnicy nie zostaną uwolnieni, władze (Ukrainy) podejmą odpowiednie działania, w tym o charakterze technicznym i technologicznym – głosiło oświadczenie Turczynowa.

Krymska agencja informacyjna Kryminform podała, że generał Hajduk został zatrzymany przez prokuraturę kontrolowaną przez samozwańcze władze Autonomii.

Ministerstwo obrony Ukrainy przyznało, że miejsce pobytu Hajduka jest nieznane, jednak potwierdziło, że admirał został wyprowadzony ze sztabu marynarki wojennej Ukrainy w Sewastopolu przez grupę nieznanych osób.

Media donosiły, że według relacji pracowników sztabu admirał Hajduk został wyprowadzony w kajdankach przez oficerów GRU Rosji.


 

21.13

USA potępiają działania Rosji na Krymie, apelują o dialog z Kijowem

USA potępiły dążenia Rosji do przejęcia wojskowych instalacji Ukrainy na Krymie, obarczając Moskwę odpowiedzialnością za ofiary prowokacji dokonywanych przez rosyjskie siły i ich nieformalnych sprzymierzeńców. Wezwały Moskwę do dialogu z Kijowem.

– Zdecydowanie potępiamy użycie siły przez Rosję na Krymie. Rosyjskie wojsko jest bezpośrednio odpowiedzialne za ofiary niezależnie o tego, czy rosyjskie siły noszą normalne mundury czy też mundury bez insygniów – powiedział na codziennym briefingu rzecznik Białego Domu Jay Carney.

– Dalsze wysiłki rosyjskich sił, by przejąć ukraińskie instalacje wojskowe, tworzą niebezpieczną sytuację. Potępiamy te działania – dodał. 


 

20.49

P.o. prezydenta Ukrainy zwolnił ambasadora w Polsce

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zwolnił ze stanowiska ambasadora w Polsce Markijana Malskiego. Wraz z nim zostali zwolnieni ukraińscy ambasadorowie w Danii i Szwecji.

CZYTAJ WIĘCEJ...


 

20.04

Tusk z premierem Holandii o sytuacji na Ukrainie

Premier Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z premierem Holandii Markiem Rutte. Tematem była ocena bieżącej sytuacji na Ukrainie i relacje z Rosją, w kontekście najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej - poinformowała kancelaria premiera.

Jak podkreślono, do rozmowy premierów doszło z inicjatywy strony holenderskiej.


20.00

Upłynął termin „ultimatum” powstaniowego przez p.o. prezydenta Ukrainy, Ołeksandra Turczynowa. Rosjanie nie uwolnili żołnierzy uprowadzonych z bazy na Krymie we wtorek.


 

20.00

Niemcy: Resort gospodarki wstrzymał kontrakt zbrojeniowy z Rosją

W związku z sytuacją na Krymie niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel wstrzymał kontrakt koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG na dostawę do Rosji centrum szkolenia bojowego dla rosyjskiej armii. Kontrakt opiewał na kwotę 120 mln euro.

"Niemiecki rząd uważa, że eksport centrum szkolenia bojowego do Rosji jest w obecnej sytuacji nie do zaakceptowania" - poinformował wieczorem resort gospodarki w Berlinie.


19.41

Rosja pokryje deficyt budżetowy Krymu pieniędzmi z budżetu federalnego

Rosja pokryje deficyt budżetowy Krymu, szacowany na 55 mld rubli (1,53 mld dolarów), pieniędzmi z rezerwy budżetu federalnego - poinformował rosyjski minister finansów Anton Siłuanow w państwowej telewizji Kanał Pierwszy. - Deficyt budżetowy Krymu i Sewastopola wynosi 55 mld rubli. Ponad 44 mld rubli to deficyt Krymu, a ponad 10 mld rubli - Sewastopola. Cała suma będzie pokryta z rezerwy w rosyjskim budżecie federalnym - powiedział. Przypomniał, że rezerwa ta wynosi obecnie 243 mld rubli.

Dodał, że na Krymie do końca 2015 roku obowiązywać będą dwie waluty: rubel i hrywna. Jednak obowiązkowe płatności, takie jak podatki, wypłaty socjalne, będą dokonywane w rublach - poinformował.


19.40

RIA: Rosja czeka z decyzją o swych wizach na oficjalny krok Kijowa

Decyzja o tym, czy Rosja wprowadzi wizy dla Ukraińców, zapadnie wtedy, gdy władze w Kijowie oficjalnie powiadomią Moskwę o wprowadzeniu reżimu wizowego z Federacją Rosyjską - powiedziało źródło w MSZ Rosji, cytowane przez agencję RIA-Nowosti.

Krótko wcześniej sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij powiadomił, że MSZ Ukrainy otrzymało polecenie wprowadzenia reżimu wizowego z Federacją Rosyjską.


19.14

Rada Bezpieczeństwa: wzmocnić ochronę obiektów jądrowych

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony nakazała wzmocnienie ochrony obiektów jądrowych, by zminimalizować ryzyko aktów terrorystycznych i dywersji. Sekretarz Rady Andrij Parubij poinformował, że wzmocniona zostanie ochrona granic.

– Rada poleciła wzmożenie kontroli granicznych pod kątem wwozu broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych – przekazał Parubij.


 19.10

Rada Bezpieczeństwa chce planu ewakuacji wojsk z Krymu

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poleciła rządowi opracowanie planu wycofania wojsk tego kraju z okupowanego przez Rosjan Krymu oraz ewakuacji obywateli, którzy nie chcą pozostać na półwyspie.

Sekretarz Rady Andrij Parubij oświadczył, że ukraińskie jednostki wojskowe z Krymu powinny być tymczasowo rozmieszczone na kontynentalnej części Ukrainy.

Parubij poinformował, że Kijów będzie domagał się także wyprowadzenia z Krymu wojsk rosyjskich i zaproponuje Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłoszenie półwyspu strefą zdemilitaryzowaną.


 

19.01

Ukraina stawia swe wojsko w stan pełnej gotowości

Ukraina stawia swe siły zbrojne w stan pełnej gotowości bojowej i zaprasza swych sojuszników do wspólnych ćwiczeń wojskowych – oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij.

– Przygotowaliśmy zaproszenie do wspólnych manewrów ukraińskiej armii z armiami naszych sojuszników, którzy są gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy – powiedział po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Manerwy te miałyby się odbyć na terytorium Ukrainy.


 

18.37

Ukraina opuszcza Wspólnotę Niepodległych Państw – poinformowała agencja UNIAN.

 Ukraina zamierza zrezygnować z udziału w poradzieckiej Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP) – oznajmił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Parubij. – Postanowiono rozpocząć proces wyjścia z WNP – dodał.

 – Podjęto decyzję nie tylko o zakończeniu przewodniczenia (przez Ukrainę) w WNP, ale i o rozpoczęciu procesu wyjścia z WNP – wyjaśnił Parubij po spotkaniu rady. 


 

18.27

Rada Bezpieczeństwa Ukrainy poleciła MSZ wprowadzenie reżimu wizowego z Federacją Rosyjską. 

MSZ Ukrainy otrzymało polecenie wprowadzenia reżimu wizowego z Federacją Rosyjską – poinformował sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij w środę po posiedzeniu rady. MSZ polecono wprowadzić reżim wizowy z FR – powiedział Parubij. 


 

17.36

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy daje Rosjanom 3 godziny na uwolnienie zakładników na Krymie.

 Jeśli do godziny 21 (20 czasu polskiego) nie zakończą się prowokacje wobec ukraińskich wojskowych, a admirał Hajduk oraz pozostali zakładnicy nie zostaną uwolnieni, władze (Ukrainy) podejmą odpowiednie działania, w tym o charakterze technologicznym – głosi oświadczenie Turczynowa. 


 

16.17

W środę o godz. 20 w TVP premier Donald Tusk wygłosi oświadczenie w sprawie sytuacji na Ukrainie – poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.


 

16.09

MSW Ukrainy na razie nie wycofuje personelu z Krymu

– MSW Ukrainy nie wycofuje na razie swego personelu z okupowanego przez Rosję Krymu. Decyzje w tej sprawie podejmie Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony – oświadczył  szef resortu spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

– Stanowisko będzie znane po posiedzeniu RBNiO – powiedział dziennikarzom.

Jego resort opublikował tymczasem oświadczenie, w którym pracowników MSW na Krymie zapewniono, że trwają prace nad przeniesieniem ich w inne regiony kraju.

Kierownictwo MSW nie pozostawia was samych. Rozpoczęliśmy prace nad przeniesieniem was do pracy w innych regionach Ukrainy – czytamy.


 

15.52

Wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił dziś w Wilnie przywódców Litwy i Łotwy, że Stany Zjednoczone będą broniły każdego z członków NATO przed agresją. Ostrzegł jednocześnie Rosję, że w związku z działaniami na Ukrainie wstąpiła na „mroczną ścieżkę”.

CZYTAJ WIĘCEJ...


 

15.00

Rząd Ukrainy opracował plan ewakuacji swych obywateli z Krymu

Ukraiński rząd zatwierdził plan ewakuacji swoich obywateli z zajętego przez Rosję Krymu – poinformował Ostap Semerak, minister bez teki w gabinecie premiera Arsenija Jaceniuka. Opracowano także plany rozmieszczenia uchodźców. - Plan przewiduje zlecenie wszystkim organom centralnej władzy wykonawczej przygotowania zadań, które dziś przed nami stoją – oświadczył, nie ujawniając szczegółów.


14.51

Steinmeier: misja OBWE na Ukrainie musi zostać uzgodniona w ciągu doby

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że przekazał swemu rosyjskiemu partnerowi Siergiejowi Ławrowowi, iż mandat dla misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainie musi zostać zatwierdzony w ciągu 24 godzin.


14.50

KE proponuje dodatkowy 1 mld euro wsparcia dla Ukrainy

Zgodnie z zapowiedzią Komisja Europejska zaproponowała udostępnienie Ukrainie dodatkowego miliarda euro wsparcia na stabilizację pogarszającej się sytuacji finansowej - poinformował komisarz ds. gospodarczych i monetarnych Olli Rehn.

Według komisarza już w najbliższych tygodniach Ukraina może otrzymać pierwszą ratę wsparcia w wysokości 600 mln euro, gdy tylko kraj ten podpisze finalizowaną obecnie umowę kredytową z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.


14.46

MSZ Ukrainy: działania Rosji będą mieć surowe następstwa

- Działania Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy będą miały poważne następstwa dla relacji między dwoma krajami - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Kijowie. - Działania, które podejmuje dziś Federacja Rosyjska, nie pozostaną bez odpowiedzi - ostrzegł rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis. Rzecznik nie uściślił, jakie to będą następstwa, jednak dał do zrozumienia, że omawiane są różne kroki, aż do zerwania stosunków dyplomatycznych. - Ta kwestia jest omawiana na szczelu najwyższym i sądzę, że decyzje zapadną w najbliższym czasie - przekazał Perebyjnis.


14.45

Ukraina odmawia dalszego przewodniczenia Wspólnocie Niepodległych Państw

Ukraina odmówiła dalszego przewodniczenia Wspólnocie Niepodległych Państw, której pracami kieruje w tym roku. Kijów rozpatruje celowość dalszej współpracy w ramach tej struktury - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSW Jewhen Perebyjnis. - Ukraina pozostawia sobie prawo rozpatrzenia

Źródło: pap, telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy