Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szef NATO wzywa Rosję do wycofania wojsk ze wschodu Ukrainy

mk 14:48 18 lutego 2015
Jens Stoltenberg, szef NATOflickr/Arbeiderpartiet/CC BY-ND 2.0
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Rosję do wycofania się ze wschodu Ukrainy i zaprzestania udzielania wsparcia separatystom. Wyraził "głębokie zaniepokojenie" pogarszającą się sytuacją w mieście Debalcewe i wokół niego.

Przemawiając w Rydze, gdzie rozpoczęło się nieformalne, dwudniowe posiedzenie ministrów obrony krajów Unii Europejskiej, szef NATO oświadczył, że "rosyjskie siły, artyleria oraz jednostki obrony przeciwlotniczej, a także elementy dowództwa i kontroli są w dalszym ciągu aktywne na Ukrainie". Wspomniał także o "koncentracji czołgów i pojazdów opancerzonych" należących do Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą.

– Wzywam Rosję do wycofania wszystkich swoich sił ze wschodu Ukrainy, zaprzestania wszelkiego wspierania separatystów i przestrzegania porozumienia z Mińska o rozejmie, który miał zacząć obowiązywać w nocy z soboty na niedzielę – oświadczył Stoltenberg.

Ocenił, że odmowa separatystów w sprawie respektowania rozejmu i zapewnienia dostępu obserwatorom OBWE "zagraża porozumieniu" zawartemu w ubiegłym tygodniu.

Wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że jego wojska wycofały się z atakowanego przez separatystów miasta Debalcewe w sposób „zaplanowany i zorganizowany” i wbrew twierdzeniom miasto nie było okrążone przez oddziały rebeliantów.

Poroszenko oznajmił, że operacja w Debalcewe, o które od zeszłego tygodnia toczyły się zacięte walki sił rządowych z separatystami, była konieczna, by donieść wspólnocie międzynarodowej, iż strona przeciwna łamie porozumienia pokojowe z Mińska.

Ujawnił, że rozkaz wycofania się z Debalcewe wydał we wtorek, gdy „rosyjscy wojskowi zabronili przedstawicielom OBWE zbadać sytuację w tym mieście i zaświadczyć, że jesteśmy gotowi do wyprowadzenia z linii frontu ciężkiego uzbrojenia”.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (odc. 146/2) - WÓJCIK - PATOLOGIE W PLATFORMIE I HEJTERZY
Wczytuję komentarze...
Najnowsze