Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szef NATO: Ustanowimy w Polsce niewielką kwaterę główną sił szybkiego reagowania

mk 8:34 18 czerwca 2015
flickr/Statsministerens kontor/CC BY-ND 2.0
– NATO zwiększy też ponad dwukrotnie swoje siły szybkiego reagowania z 13 tys. do ponad 30 tys. żołnierzy, a ponadto ustanowimy w Polsce niewielką kwaterę główną – mówił w Żeganiu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W środę szef NATO oglądał manewry „szpicy” odbywające się na poligonach w Żaganiu i Świętoszowie. Podczas krótkiej konferencji prasowej powiedział, ćwiczenia zrobiły na nim wielkie wrażenie.

Widziałem żołnierzy z dziewięciu różnych krajów, którzy działali jak jeden zespół, dowodząc, że siły NATO są zdolne wykazać się takim stopniem gotowości i przygotowania, który jest konieczny w trudnych czasach – powiedział Jens Stoltenberg. Dodał też, że siły „szpicy” po raz pierwszy zostały wysłane na ćwiczenia w innym kraju.

NATO potrzebuje teraz tego podwyższonego stopnia gotowości i przygotowania, teraz, gdy sytuacja jest pełna wyzwań, jakimi na południu jest destabilizacja i konflikty spowodowane przez agresję Państwa Islamskiego w Syrii, Iraku i Afryce Północnej, ale też - na wschodzie - przez posunięcia coraz bardziej asertywnej Rosji – podkreślał sekretarz generalny Sojuszu.

Ponadto podkreślał, że NATO reaguje na zagrożenia czego efektem jest m.in. wdrożenie projektu „największego wzmocnienia wspólnych sił Sojuszu od czasów zimnej wojny”. – Szpica jest kluczowym elementem tego wzmocnienia sił. Cieszę się, że widzę, tu w Polsce, że formacja ta jest w pełni operacyjna i prowadzi ćwiczenia – mówił.

NATO zwiększy też ponad dwukrotnie swoje siły szybkiego reagowania z 13 tys. do ponad 30 tys. żołnierzy, a ponadto ustanowimy w Polsce niewielką kwaterę główną. To wszystko to elementy szerszego planu, który ma na celu zwiększenie gotowości i przygotowanie naszych sił – mówił szef NATO.

Manewry Noble Jump to pierwszy test dla Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF), czyli tzw. „szpicy”.

Noble Jump jest częścią serii ćwiczeń, które NATO przeprowadzi w czerwcu w Europie pod wspólnym kryptonimem Allied Shield (Sojusznicza tarcza). Wśród nich są jeszcze Saber Strike-15, ćwiczenia Baltops oraz Trident Joust. Łącznie w Allied Shield weźmie udział ok. 15 tys. żołnierzy z 22 państw.

 

Źródło: nato.int, tvn24.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.142/2) - LIZINIEWICZ: JAK EKOLODZY I OPOZYCJA GRAJĄ PRZYRODĄ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze