Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Szef NATO: Członkowie sami muszą zdecydować, czy udzielić wsparcia Ukrainie

mg 12:43 27 lutego 2015
FLICKR/UTENRIKSDEPARTEMENTET UD/CC BY-ND 2.0
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz nie będzie zachęcał państw członkowskich do udzielenia większego wsparcia Ukrainie, bo to one same muszą o tym zdecydować. Do prezydenta Putina zaapelował o wycofanie ciężkiego uzbrojenia.

W opublikowanym wywiadzie dla dziennika „La Repubblica” Stoltenberg, który dzień wcześniej prowadził rozmowy w Rzymie, oświadczył: „Ukraina jest suwerennym, niepodległym krajem i ma prawo się bronić”.

Jednocześnie na uwagę gazety, że państwa natowskie dużo mówią, a mało konkretnie pomagają Ukrainie odparł: „My jej pomagamy zmodernizować i umocnić sektor obronny”.

– NATO nie posiada broni, a zatem nie możemy jej wysłać Ukrainie, co mogą zrobić poszczególne państwa. To, co musimy robić, to działać na rzecz tego, aby porozumienia z Mińska były dogłębnie przestrzegane – stwierdził Jens Stoltenberg.

– Rosja dostarczyła ciężką broń separatystom; Putin musi ją wycofać, musi szanować porozumienie podpisane w Mińsku – dodał sekretarz generalny Sojuszu.

Zapytany o to, czy zachęca państwa członkowskie NATO, by udzieliły większego wsparcia Ukrainie, odpowiedział: „Nie, zostawiamy krajom Sojuszu decyzję, co robić. To nie jest coś, co ustala się na szczeblu 28 państw, ale rządów krajowych”.

– Czy czekacie tylko na to, że Putin zrobi następny krok na przykład podbijając Mariupol? – zapytała „La Repubblica”.

Stoltenberg oświadczył, że obecny moment jest delikatny, a Sojusz gotów jest natychmiast stanąć w obronie każdego państwa członkowskiego, zaatakowanego lub zagrożonego. Ale - zastrzegł - „jeśli zaczniemy poruszać się po terenach, za które nie odpowiadamy, wywołamy zamieszanie”.

Szef paktu zauważył, że władze Rosji destabilizują sytuację używając siły i nielegalnie okupując Krym, a także stosując czynnik energetyczny.

Odnosząc się do terminu „wojna hybrydowa”, jakim określa się konflikt ukraiński, norweski polityk oświadczył: „Bez względu na to, czy nazwiemy ją hybrydową czy nie, musi się to skończyć; musi skończyć się destabilizacja Ukrainy”.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.142/2) - LIZINIEWICZ: JAK EKOLODZY I OPOZYCJA GRAJĄ PRZYRODĄ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze