Stoch siódmy w Saporro

FACEBOOK.COM/KAMILSTOCHOFFICIAL

Kamil Stoch zajął siódme miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Sapporo. Zwyciężył Słoweniec Peter Prevc. To jego pierwsza wygrana w sezonie, a czwarta w karierze.

Drugie miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej PŚ Austriak Stefan Kraft, a trzecie Czech Roman Koudelka. Piotr Żyła był 16., Jan Ziobro 18., Aleksander Zniszczoł 19. i Maciej Kot 29.

Prevc awansował na drugą pozycję w punktacji łącznej Pucharu Świata. Stoch jest 15.

W pierwszej serii Stoch uzyskał 123 m i był 11. Prowadzili ex aequo Austriak Michael Hayboeck - 132 m i Prevc - 130 m. Na trzeciej pozycji plasował się Japończyk Noriaki Kasai - 128 m.

W polskiej ekipie awansu do serii finałowej nie wywalczył tylko Dawid Kubacki zajmując 36. miejsce po skoku na odległość 115 m. Aleksander Zniszczoł uzyskał 124,5 m i był 17., Jan Ziobro - 125,5 m (18.), Maciej Kot - 123 m (23.) i Piotr Żyła - 115 m (30.).

W finale w ekipie biało-czerwonych "błysnął" Żyła. W dobrym stylu skoczył 130 m i awansował na 16. lokatę. Poprawił się także Stoch lądując na 127,5 m i awansując na 7. pozycję.

Trzej pozostali drugie próby mieli słabsze niż pierwsze. Kot doleciał tylko do 112,5 metra, Zniszczoł miał 116,5 m, a Ziobro 118,5 m.

Walkę o miejsce na podium przegrał współlider po pierwszej serii Hayboeck. W finale uzyskał tylko 127 m i spadł w klasyfikacji konkursu na 4. miejsce.

Klasą dla siebie był Prevc, który oddał dwa równe skoki - 130 i 131 m. Słoweniec najwyraźniej lubi skocznię w Sapporo, w poprzednim sezonie także triumfował w jednym z tam rozegranych konkursów.

Sobotnie zawody nie były udane dla faworyta gospodarzy. Kasai, mieszkaniec Sapporo, nadal nie ma w dorobku zwycięstwa pucharowego na "swojej" skoczni. W drugiej próbie miał tylko 122,5 m i ostatecznie uplasował się na 6. pozycji.

Sporą niespodzianką jest brak w czołowej "10" skoczka niemieckiego. Najlepszy z nich Michael Neumayer uplasował się na 12. miejscu. Ale do Japonii nie przyjechał najlepszy z drużyny Wernera Schustera - Severin Freund.

W klasyfikacji Pucharu Świata liderem pozostał Kraft, na drugie miejsce awansował Prevc, Hayboeck jest trzeci. Stoch przesunął się o jedną pozycję i jest 15.

Drugi konkurs w Sapporo odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę. Kwalifikacje rozpoczną się o godzinie 1.00, początek pierwszej serii o 2.00.