Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Stanisław Szwed o tzw. czarnych listach pracowników: To działanie niezgodne z prawem

lml 7:52 17 lutego 2017
Telewizja Republika
– To działanie niezgodne z prawem. Kodeks pracy zabrania takich praktyk, takich rzeczy nie powinno się robić – mówił na antenie Telewizji Republika sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Gościem rozmowy "Prosto w Oczy" był Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Odnosząc się do pojawiających się "czarnych list" pracowników, Stanisław Szwed zaznaczył, że "jest to działanie niezgodne z prawem". – Faktycznie, dochodzą do nas sygnały, że firmy rekrutujące tworzą takie listy. Jest to dyskryminacja pracowników, bo wpisanie kogoś na taką czarną listę powoduje, że ta osoba niezasłużenie nie będzie mogła znaleźć pracy. To trudne do wykrycia, bo ludzie nawet nie wiedzą, że trafili na taką listę. Wystarczy, że ktoś się nie spodobał na rozmowie kwalifikacyjnej i trafia na taką listę. To działanie niezgodne z prawem. Kodeks pracy zabrania takich praktyk, takich rzeczy nie powinno się robić – podkreślił sekretarz stanu w MRPiPS.

Stanisław Szwed dodał, że "kontrola tego jest dosyć trudna". – Muszą być osoby, które wiedzą, że znalazły się na takiej czarnej liście i przez to nie znalazły pracy i ewentualne zawiadomienie prokuratury, sprawdzenie jaka jest to szkodliwość czynu, a to bada prokurator – powiedział.  – Przesłanki, z tego, co słyszymy, eliminowania takich ludzi, nie są jasne. Tak samo jest w sytuacji, kiedy firmy przepytują kobiety czy są w ciąży. Prawo tego zabrania. Dobrze, że państwo o tym mówią, bo ten temat był trochę takim tematem tabu – dodał gość Telewizji Republika. 

 

Źródło: Telewizja RepublikaWczytuję ocenę...
TAGI:
OTWARTYM TEKSTEM - odc. 120/2 - IRENEUSZ KACZMAREK - DIAGNOZA JEST JASNA: JESTEŚMY NA WOJNĘ!

Wczytuję komentarze...
Najnowsze