Spór wokół TK. Przedstawiciele Komisji Weneckiej z wizytą w Polsce

Artykuł
FLICKR/ LUKAS PLEWNIA/ CC BY-SA 2.0

Zaproszona przez polski rząd delegacja Komisji Weneckiej przybędzie dziś do Polski, aby zapoznać się z problematyką nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. W grudniu o opinię ws. noweli dotyczącej TK poprosił Komisję szef MSZ Witold Waszczykowski.

W poniedziałek i wtorek zagraniczni eksperci spotkają się, m.in. z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego, Sejmu i Senat, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Po przygotowaniu przez delegację projektu opinii będzie on przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji, która odbędzie się w  dniach 11-12 marca.

Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich. Powstała w 1990 r. Obecnie w jej skład wchodzi 59 państw.

Opinia prawna

Działalność Komisji Weneckiej koncentruje się przede wszystkim na udzielaniu pomocy technicznej indywidualnym państwom. Jej główny zadaniem jest wydawanie opinii prawnych dotyczących projektów ustaw przygotowanych przez poszczególne państwa bądź aktów prawnych mających już moc prawną.

Wniosek o opinię w sprawie danego aktu prawnego może złożyć państwo członkowskie (parlament, rząd lub głowa państwa), Rada Europy (Sekretariat Generalny, KM, Zgromadzenie Parlamentarne RE lub Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych) oraz organizacje międzynarodowe (UE, OBWE) lub inne organizacje zaangażowane w prace Komisji Weneckiej.


CZYTAJ TAKŻE:

Szef Biura Trybunału Konstytucyjnego wnioskuje o podwyżkę dla sędziów

Sędzia Tomczyński: Prezydent nie może zaprzysiąc sędziów wybranych przez PO. Postąpiłby niezgodnie z prawem

Źródło: telewizjarepublika.pl, Radio Maryja

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy