Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

WYDANIE SPECJALNE! Udało się uratować większość zabytków, dzieł sztuki i konstrukcję katedry!

23:21 15 kwietnia 2019
Dla nas ważne jest to, czy kopia Cudownego Obrazu Najświętszej Panienki Częstochowskiej została uratowana z płonącej katedry Notre Dame - mówił w specjalnym wydaniu TV Republika Piotr Semka.

 

- To, że państwo jest właścicielem kościołów we Francji powoduje szereg absurdów - mówił Piotr Semka w wydaniu specjalnym. - Jak robiłem film we Francji, musiałem jechać do merostwa o upoważnienie wejścia do kościoła. To przypominało jakieś obrazu świata z czasów sowieckich - wspomina Semka. - To, że państwo znacjonalizowało kościoły nie dziwi Francuzów, ale nas po prostu zadziwia. 

Katedra została zniszczona za czasów rewolucji francuskiej, a odbudowana przez Napoleona - przypomniał Piotr Semka. 

- Kościół powinien cały czas być wypełniony ludźmi. Wtedy nie ma skoków temperatur - wyznał Semka. 

Ks. Stanisław Jeż przyznał w Telewizji Republika, że płonąca katedra "to jest szok, prawdziwy Wielki Tydzień. Niebywały symbol, że w sercu Paryża, katedra która była duszą duchową Paryża, płonie". "Trzeba pamiętać, że we Francji jest bardzo duży ruch antychrześcijański. Policja potwierdza, że w roku 2018 było ponad 1000 antychrześcijańskich ataków" - przypominał ks. Jeż. 

- Ciekawe jest to, że pożar w Notre Dame wybuchł po godzinie 18:00, czyli po pracy tych, którzy remontowali katedrę - mówił ks. Jeż.

jez_670

 

- Obraz modlących się i klęczących ludzi na ulicach Paryża, może być wezwaniem chrześcijan francuskich do radykalizmu chrześcijańskiego, czyli powrotu do źródeł. O tym mówił Papież Franciszek, apelując do Francuzów by powrócili na łono Córki Kościoła - przypomniał ks. Jeż.  

- Nie zapominajmy, że we Francji mamy do czynienia z konfrontacją dwóch cywilizacji: muzułmańską i chrześcijańską - zauważył ks. Jeż. 

Piotr Semka uważa, że w takich momentach jak pożar Notre Dame mogą dochodzić różne radykalne reakcje. Ale trzeba patrzeć szerzej. "Fundamentalizm muzułmański wchodzi w lukę stworzoną przez hasło rozdzielenia kościoła od państwa - zauważa Semka. 

 Paweł Frątczak, rzecznik Komendanta Straży Pożarnej powiedział, że pożar katedry po prostu przeraża. "Ten ogień zostanie ugaszony dopiero po kilkunastu godzinach". "Tam jest dużo materiału (w katedrze) który jest strawą dla ognia". "Ale jest dobra wiadomość: strażakom udało ewakuować się większość dzieł sztuki, organy i relikwie" - przyznał Frątczak. 

 - Pytaniem najważniejszym jest to, co albo kto zawinił że wybuchł pożar" - pytał rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. 

klop_670

 

- Teraz toczy się walka o dogaszanie konstrukcji dachu, jak również środkowych części katedry - mówi Frątczak. 

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu gasi 400 strażaków - podały źródła we francuskim MSW. Zdaniem rzecznika strażaków po pięciu godzinach akcji wieże i całą strukturę katedry ocalono.

 Semka: - Notre Dame to też nasza świątynia. Tam chodzili polscy pielgrzymi - powiedział.

- Piękny obraz na ulicach Paryża. Ludzie modlili się na ulicach, klęczeli. To niezwykły obraz - powiedział Adrian Stankowski. 

kiop_670

 

 

 

Anita Zapłatka (Klub Gazety Polskiej w Paryżu) mówi, że półtorej godziny temu mówiono, że katedra całkowicie się zawali. Teraz strażacy informują, że trwa akcja ochładzania murów katedry.

Relikty i skarby kultury udało się wszystkie uratować - poinformowała Zapłatka.

- W momencie wybuchu pożaru katedra była pusta. Nikogo nie było w środku. O 18:00 wyszli pracownicy, którzy remontowali katedrę - mówiła Zapłatka. - W momencie nadejścia pierwszych strażaków, jedni z nich od razu poszli po skarby katedry by je ratować. 

- Francuzi przeżyli szok. Księża apelują i politycy wierzący alby się modlić za uratowanie katedry - wspomina Zapłatka. - Widać nawet teraz kilka tysięcy ludzi modlących się niedaleko katedry - informuje Anita Zapłatka.

 

srodek_670

 


Źródło:

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.134/2) - KOMU ZALEŻAŁO NA ZABICIU EMILA BARCHAŃSKIEGO?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze