Sejmowa debata ws. uchodźców. Kopacz krytykuje opozycję i apeluje: Zapomnijmy dziś o kampanii

mg, mk 16-09-2015, 14:31
Artykuł
telewizja republika

– Zaprosiłam szefów klubów na spotkanie. Niestety spotkałam się z odmową, a media mogły tylko zaobserwować puste krzesła opozycji. To smutne, że nie potrafimy o tych ważnych sprawach dla tysięcy ludzi rozmawiać bez emocji i polityki. Chciałabym zwrócić się do was: zapomnijmy dzisiaj o tym, że jest kampania – mówiła premier Ewa Kopacz, rozpoczynając nadzwyczajne posiedzenie Sejmu dot. kryzysu migracyjnym w Europie i jego skutkach dla Polski.

Premier podkreśliła, że mamy do czynienia z "największym kryzysem humanitarnym od początku istnienia Unii Europejskiej". Zapewniała jednocześnie, że polskie granice są bezpieczne. – Dziś nie musimy stawać murów i zasieków na graniach. Dziś nasze granice są bezpieczne – mówiła.

Ewa Kopacz po raz kolejny wspomniała, że polski rząd sprawdzi, czy wśród uchodźców nie ma osób niebezpiecznych. – Nasi partnerzy w Europie oczekują od nas solidarności. (...) Jednak obowiązkiem każdego rządu jest przede wszystkim bezpieczeństwo Polaków – podkreślała.

– Bycie we wspólnocie europejskiej zobowiązuje. Odwrócenie się plecami do potrzebujących powoduje, że się z tej wspólnoty wypisujemy – dodała Kopacz.

„Odwracanie się od tego problemu jest poniżej naszych ambicji”

Zaraz po premier Ewie Kopacz głos zabrał Grzegorz Schetyna. – Jesteśmy zakładnikami dramatycznych obrazów, ale i nieodpowiedzialnych polityków, którzy straszą zalewem uchodźców – mówił.

Zaznaczył, że liczy na to, że debata o uchodźcach przeniesie się również do ONZ. – Kryzys migracyjny musi kierować się następującymi zasadami: solidarność, ale i kompleksowe działania – zaznaczał.

Schetyna nawoływał do solidarności z Europą w kwestii kryzysu migracyjnego. – Naszym priorytetem jest, by nie doszło do nowego podziału na wschód i zachód Unii Europejskiej w związku z kryzysem migracyjnym – mówił.

– Do Europy wjechało w ostatnich miesiącach pół miliona ludzi. Nie można na to zamykać oczu i odwracać się od naszych partnerów. Nie możemy biernie czekać, aż zachwieje się strefa Schengen i kolejne narzędzia europejskiej solidarności – wyjaśniał Schetyna.

– Zachęcam, by decyzje podejmowane przez Polskę miały charakter ponadpartyjny – niezależnie od tego, kto wygra najbliższe wybory. Mówi się często o bardziej aktywnej polityce Polski w UE. Odwracanie się od tego problemu jest poniżej naszych ambicji – ocenił szef dyplomacji.

Piotrowska o „wzmocnieniu procedur”

Szefowa MSW Teresa Piotrowska poinformowała, że z nadzwyczajną uwagą śledzi obecną sytuację migracyjną na granicach i wewnątrz Unii Europejskiej. – Opracowana została strategia postępowania Straży Granicznej w przypadku masowego napływu migrantów przez południową granicę.

Minister spraw wewnętrznych podkreślała, że jeszcze w 2014 zostały wzmocnione procedury współdziałania służb i instytucji na wypadek napływu większej liczby uchodźców.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy