Sejm uchwalił ustawę dekomunizacyjną

Artykuł
FLICKR.COM/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/CC BY-NC-ND 2.

Sejm przyjął ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Przewiduje ona, że nazwy m.in. ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Za przyjęciem ustawy głosowało 438 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa nie dotyczy jednak pomników, obelisków i tablic pamiątkowych.

Zgodnie z ustawą za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

Ustawa zobowiązuje samorządy do zmiany obowiązujących nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny, w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji.

Decyzję o stwierdzeniu nieważności uchwały nadającej niezgodną z nowymi przepisami nazwę budowli, obiektowi lub urządzeniu użyteczności publicznej będzie podejmował wojewoda po obowiązkowym zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej. Zgodnie z nowymi przepisami, zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Teraz ustawa trafi do Senatu.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Sondaż IBRiS: PiS wciąż na czele. Platforma Obywatelska z dużym spadkiem

Spór o radzieckie pomniki. MSZ Rosji: Plany Polski to cynizm i wandalizm

Źródło: sejm.gov.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy