Rzecznik Praw Dziecka interweniuje ws. niemowlęcia odebranego Polce w Niemczech

Artykuł
Flickr.com/Amy the Nurse/CC BY-ND 2.0

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Konsulatu RP w Monachium o szczegółowe wyjaśnienia, dotyczące odebrania trzydniowego niemowlęcia, a także o zbadanie sprawy toczącej się przed sądem i obecność na najbliższej rozprawie, którą zaplanowano na 24 sierpnia. Ministerstwo Spraw Zagranicznych już 18 sierpnia przekazało Rzecznikowi informacje o dotychczasowych ustaleniach w sprawie.

Do zdarzenia doszło na początku sierpnia w szpitalu w Esslingen. Przedstawiciele Jugendamtu, niemieckiego urzędu ds. dzieci i młodzieży, odebrali dziecko polskiej matce zaledwie trzy dni po jego urodzeniu.

Interwencja Ministerstwa Sprawiedliwości

W sprawę włączyło się od razu Ministerstwo Sprawiedliwości. Na polecenie ministra Zbigniewa Ziobry wszczęto w Ministerstwie Sprawiedliwości postępowanie w tej sprawie, które będzie nadzorować min. Michał Wójcik" – poinformował na Twitterze rzecznik resortu.

"Niemieccy urzędnicy powiadomili nas o narzuceniu dziecku niemieckiego obywatelstwa wbrew naszej woli"

Pokrzywdzeni rodzice o sprawie powiadomili również Polsat News: W dwa tygodnie po bezprawnym zabraniu naszego dziecka ze szpitala, niemieccy urzędnicy powiadomili nas o narzuceniu dziecku niemieckiego obywatelstwa wbrew naszej woli, mimo że jesteśmy wyłącznie polskimi obywatelami. Nie mając nadziei na uczciwość po stronie niemieckich urzędników, w głębokiej obawie o rozwój naszego dziecka, prosimy obecnie polski rząd kierowany przez panią premier Beatę Szydło o niezwłoczną ochronę praw naszego dziecka do życia rodzinnego i tożsamości narodowej.

Zaangażowanie Rzecznika Praw Dziecka

– To sprawa niezwykle delikatna i wymaga dokładnego wyjaśnienia. Niestety możliwości RPD są tutaj dodatkowo ograniczone brakiem na terenie Niemiec instytucji Rzecznika Praw Dziecka. Wyraźnie jednak powinno wybrzmieć, że nie ma zgody na odbieranie dzieci rodzicom w sytuacjach, w których można tego uniknąć i miejsce dramatu nie ma tutaj znaczenia. Rodzice, którzy wybierają życie w innym państwie muszą jednak pamiętać, że działania polskich służb poza granicami kraju są mocno ograniczone – wyjaśnił Rzecznik Praw Dziecka.

Źródło: polsatnews.pl, brpd.gov.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy