Rzecznik KRS: Czy kilkudziesięciu prawników z całego świata myli się ws. TK? Sędzia Tomczyński: Ilu sędziów KE zajmowało się wcześniej polskim prawem?

Artykuł
telewizja republika

Na antenie Telewizji Republika dwóch prawników: sędzia Waldemar Żurek rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa oraz były sędzia, radca prawny Adam Tomczyński, dyskutowało o sytuacji Trybunału Konstytucyjnego. – Czy Komisja Wenecka złożona z kilkudziesięciu prawników z całego świata myli się? – argumentował sędzia Żurek. – Ilu sędziów KE zajmowało się wcześniej polskim prawem? Bo moim zdaniem zero – odpowiadał mu mec. Tomczyński.

Zdaniem rzecznika KRS, wyroki Trybunału Konstytucyjnego powinny być bezwzględnie publikowane przez rządzących. Jak podkreślił, TK, orzekając ws. nowelizacji PiS-u, miał prawo odnieść się wyłącznie do Konstytucji i obradować w sposób inny niż określony w nowej ustawie.

– Mamy sytuację faktyczną taką, że rząd odpowiedzialny za publikowanie wyroków nie wykonuje swoich obowiązków – stwierdził. – Ustawodawca wprowadził pułapkę, dlatego Trybunał po raz pierwszy sięgnął wprost do Konstytucji – zaznaczał. 

Swoją opinię motywował opinią wydaną przez Komisję Europejską, w której podkreślono, że wyrok TK powinien zostać opublikowany, a trzech wybranych zgodnie z prawem w poprzedniej kadencji Sejmu sędziów powinno wchodzić w podstawowy skład Trybunału.

– Tych kilkudziesięciu prawników  Komisji Europejskiej po zbadaniu tej sytuacji powiedziało wyraźnie, że należy zaprzysiąc trzech sędziów i opublikować wyroki – mówił. – Sędziowie wybrani przez obecny Parlament zostali zaprzysiężeni przez prezydenta Dudę na miejsce pełnoprawnych trzech sędziów. Skoro poprzednich Parlament mógł wybrać trzech sędziów, nie można na ich miejsce dopuścić nowych – uznał. – Dodatkowo w każdym kraju europejskim, tworząc ustawę o TK zasięga się opinii sędziów Trybunału – dodawał.

Zupełnie odmiennego zdania był były sędzia obecnie radca prawny Adam Tomczyński. Zdaniem prawnika, nie może być tak, że sędzia decyduje, która ustawa go obowiązuje, a która nie.

– Sędziowie TK nie mogą ignorować obowiązującego w Polsce porządku prawnego – podkreślał. – Żaden sędzia nie ma prawa stwierdzić jeszcze przed orzekaniem, że ustawa go nie obowiązuje, dlatego w trakcie orzekania o zgodności nowelizacji ustawy o TK z Konstytucją, Trybunał był zobowiązany do stosowania się do nowej ustawy – uznał. – Jedyni trzej sędziowie, którzy są gotowi do orzekania, to sędziowie z grudnia, bo zostali zaprzysiężeni przez parlament i złożyli ślubowanie przed prezydentem – dodawał. 

Mec. Tomczyński odpierał również argumenty sędziego Żurka, co do niepodważalnych kompetencji sędziów Komisji Europejskiej. – Ilu sędziów KE zajmowało się wcześniej polskim prawem? Bo moim zdaniem zero – stwierdził.

Odniósł się również do wydanych dzisiaj komunikatów Krajowej Rady Sądownictwa. "Brak publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie pozbawia go mocy powszechnie obowiązującej i nie zwalnia nikogo z jego stosowania" – napisała w komunikacie KRS.

– Jak można sędziom wskazać, jak należy interpretować przepisy prawa. Nie ma podstawy do tego, żebyście w ogóle zabierali głos w tej sprawie – zwrócił się do rzecznika KRS.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Liczni niezadowoleni z braku publikacji wyroku TK. Tysiąc zawiadomień w prokuraturze

Prokurator, który chciał wszcząć śledztwo ws. nieopublikowania wyroku TK, przeniesiony do innego wydziału

Głosowanie nad rezolucją PE ws. Polski 13 kwietnia. "Wzywamy polskie władze do poszanowania opinii Komisji Weneckiej"

Źródło: telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy