Rząd zajmie się projektem ustawy ws. obrotu ziemi. "Zmierza do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej"

Artykuł
flickr.com/altotemi/CC BY-SA 2.0

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy ws. obrotu ziemi, który zakłada, że podstawową formą użytkowania państwowej ziemi ma być dzierżawa. Ustawa wprowadza również 5-letni zakaz sprzedaży ziemi.

Projekt ustawy przewiduje wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi na okres pięciu lat. Wyjątkami mają być m.in. grunty przeznaczone na inne cele przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania, ziemie położonej w specjalnych strefach ekonomicznych, czy działki do jednego hektara.

– Projektowana ustawa zmierza do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym wykupywaniem przez osoby krajowe i zagraniczne, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze – czytamy w projekcie ustawy.

Według projektodawcy podstawową formą użytkowania gruntów państwowych ma być wieloletnia dzierżawa, ale dzierżawcy będzie przysługiwało prawo pierwokupu. Nabywcami gruntów powinni być z reguły rolnicy. Wyjątek będą stanowić osoby bliskie zbywcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz Skarb Państwa. Zasady te nie będą dotyczyły dziedziczenia.

Projekt ustawy ściśle definiuje rolnika indywidualnego. Według niej, to "osoba mająca kwalifikacje rolnicze, prowadząca gospodarstwo rolne do trzystu hektarów i mieszkająca w danej gminie od co najmniej od pięciu lat".

Nabycie ziemi będzie łączyło się z wymogiem jej osobistego prowadzenia przez minimum dziesięć lat, zaś jej sprzedaż przed tym upływem będzie możliwa wyłącznie za zgodą sądu.

Ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia 2016 roku. 1 maja 2016 roku upływa obowiązujący od 2004 roku okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców, którzy mogli wykupować w Polsce grunty bez specjalnej zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Źródło: radiomaryja.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy