Rząd odrzucił uwagi Episkopatu do projektu likwidacji Funduszu Kościelnego

Artykuł

Prawie wszystkie uwagi biskupów do projektu ustawy o likwidacji Funduszu Kościelnego zostały odrzucone – wynika z opinii sporządzonej przed zeszłotygodniowym spotkaniem kard. Kazimierza Nycza z ministrem Michałem Bonim, do której dotarła Rzeczpospolita.

30 października odbyło się spotkanie podczas którego dyskutowano nad  uwagami zgłoszonymi przez Episkopat Polski do rządowego projektu ustawy o przekształceniu Funduszu Kościelnego w dobrowolny odpis podatkowy. Według ustaleń Rzeczpospolitej prawie wszystkie zaproponowane rozwiązania zostały określone przez resort administracji jako: „uwaga niezasadna". 

Wśród uwag episkopatu znalazły się m. in.  prawo do swobodnego obrotu środkami, które Kościół otrzyma z odpisu podatkowego, ustanowienie gwarantowanej kwoty wpływu w wysokości 130 mln. w pierwszych latach obowiązywania systemu, a także uproszczenie sposobu przekazywania 0,5 procenta podatku. W postulatach biskupów znalazł się także postulat dotyczący ZUS, aby to on ustalał listę duchownych, za których składki na ubezpieczenie płaci się na razie z  funduszu.

Pomysł likwidacji funduszu rząd zapowiedział już w 2011 r. Po długich negocjacjach z Episkopatem Polski, rząd postanowił zastąpić fundusz odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc. Kiedy powstał projekt ustawy biskupi po gruntowanej analizie przesłali do niego swoje zastrzeżenia.

ap, Rzeczpospolita, fot. Paweł Zienowicz/ Domena Publiczna

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy