Rejs Niepodległości „wypływamy na wody mórz i oceanów całego świata, aby sławić piękno Polski”

K. Sz. 19-05-2018, 16:20
Artykuł
wikimedia.org

Polski żaglowiec „Dar Młodzieży” jutro wypłynie z portu w Gdyni w rejs dookoła świata. Będzie on poświęcony 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. "Święto 100-lecia niepodległości państwa polskiego odbędzie się w gronie roześmianej młodzieży, która będzie sławić piękno Polski i jej historię po wszystkich kontynentach świata"- mówi Grzegorz Witkowski z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Dar Młodzieży zawita do 22 portów w 18 krajach świata, a jego istotnym przystankiem będą Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w styczniu 2019 roku w Panamie.

Rejs ma na celu promocję Polski i uczczenie niepodległości. W skład załogi żaglowca stanowi głównie polska młodzież tj. 400 laureatów wyłonionych w konkursie oraz prawie 600 studentów i uczniów szkół morskich.

Grzegorz Witkowski w rozmowie dla niezależnej wyznał:

–Zarówno rząd Prawa i Sprawiedliwości, jak i jego ministerstwo,nie wyobraża sobie, żeby to piękne święto 100-lecia niepodległości państwa polskiego mogło odbywać się inaczej, niż w gronie roześmianej młodzieży, która będzie sławić piękno Polski i jej historię po wszystkich kontynentach świata. Najlepszą formą promocji naszej niepodległości jest legendarny polski szkoleniowy żaglowiec Akademii Morskiej w Gdyni, który zabierze na pokład młodzież, która weźmie udział w rejsie, jest z różnych zakątków kraju i, aby popłynąć na Darze Młodzieży, włożyła w to ogromną pracę.

Najpierw młodzi ludzie musieli nakręcić filmik na temat swojej małej lokalnej ojczyzny, wrzucić go na jedną z platform społecznościowych: Facebook, Twitter albo Instagram, zebrać odpowiednią ilość polubień. Drugim etapem było przejście przez nich testu z wiedzy o Polsce, morzu i o biblijnych aspektach morskich - wiedzy o Biblii. Trzecim zaś bardzo trudne szkolenie z bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, zachowania się na statku w warunkach morskich. Jeśli ktoś przeszedł wymienione trzy etapy, został zakwalifikowany na któryś z kolejnych etapów rejsu.

Dar Młodzieży zawinie m.in. do Lizbony, Dakaru, Kapsztadu, na Mauritius, do Singapuru, Osaki, Los Angeles, Kalifornii, Acapulco w Meksyku, Panamy a po Światowych Dniach Młodzieży przepłynie przez Kanał Panamski i pojawi się w Majami, Nowym Jorku, po czym popłynie prosto do Lizbony i do Gdyni.

W marcu przyszłego roku Dar Młodzieży powitamy z powrotem w Gdyni– Wyjaśniał Grzegorz Witkowski

Zamiast robić akademie w dusznych salkach, wypływamy na wody mórz i oceanów całego świata. Nie wyobrażamy sobie świętowania niepodległości w inny sposób- podkreśla.

Rejs Niepodległości jest nawiązaniem do historycznego rejsu Daru Pomorza, który opłynął świat w latach 1934-1935. 

Źródło: Niezależna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy