Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Reforma sądownictwa nadal w blokach startowych. Oczekiwanie na ruch prezydenta

EP 7:10 11 października 2017
prezydent.pl
Zmodyfikowane projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym zostały przekazane przez PiS prezydentowi.Teraz jego ruch. Partia spodziewa się, że prezydent odniesie się do poprawek i trafią one pod obrady Sejmu już na kolejnym posiedzeniu, które rozpoczyna się 25 października.

Prawo i  Sprawiedliwość przedstawiło prezydentowi propozycje zmian w opracowanych w Kancelarii Prezydenta ustawach o KRS-ie i SN-ie. Prezydent, przedstawiając swoje projekty ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości po zawetowaniu projektów rządowych, nakreślił granice zmian, które jest skłonny zaakceptować.

– Czekamy teraz na opinię prezydenta na temat poprawek do projektów ustaw o  KRS-ie i  SN-ie, po czym, jak przypuszczam, na przyszłym posiedzeniu trafią do Sejmu i będziemy procedowali w komisjach, a następnie głosowali w sali sejmowej – powiedział we wtorek szef klubu PiS-u Ryszard Terlecki.

– Poszliśmy na daleko idący kompromis, przyjęliśmy propozycje i sugestie pana prezydenta, ten projekt trafi do Sejmu – podkreślał wicemarszałek Sejmu.

W  miniony wtorek zostały skierowane do konsultacji projekty prezydenckie ustaw o  SN-ie i  KRS-ie. W  piątek doszło do trzeciego już spotkania prezesa PiS-u  Jarosława Kaczyńskiego z  prezydentem Andrzejem Dudą, obaj politycy rozmawiali o  poprawkach do wspomnianych ustaw. Wówczas prezes PiS-u  zapowiedział, że jego klub zgłosi na piśmie poprawki do projektów, które wcześniej przedstawi prezydentowi. Według niepotwierdzonych informacji w piątek ma dojść do kolejnego spotkania prezydenta z prezesem PiS-u.

Prezydent w  projekcie ustawy o SN-ie przewidział możliwość wniesienia do SN-u  skargi nadzwyczajnej na prawomocne orzeczenie każdego sądu. Skargę nadzwyczajną do SN-u wnosiłoby się w terminie pięciu lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia. Przez trzy lata mogłaby ona być też wnoszona w  sprawach, które uprawomocniły się po 1997 r. Prezydencki projekt zawiera też zapis, że sędziowie SN-u przechodzą w stan spoczynku w  wieku 65 lat z  możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania. Projekt powołuje też Izbę Dyscyplinarną sędziów z udziałem ławników.

Z kolei prezydencki projekt ustawy o KRS-ie zakłada, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm. Izba niższa wybierałaby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów. W wypadku braku kompromisu w  wyborze kandydatów każdy poseł mógłby głosować w  imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych.

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (odc. 146/2) - WÓJCIK - PATOLOGIE W PLATFORMIE I HEJTERZY
Wczytuję komentarze...
Najnowsze