Audyt rządów koalicji PO-PSL. Przeczytaj wypowiedzi wszystkich ministrów [RELACJA]

kg, mg, dmc 11-05-2016, 08:34
Artykuł
FLICKR.COM/ KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW/CC

W Sejmie zakończyło się przedstawianie raportu "o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)", czyli audytu ośmiu lat rządów poprzedniej ekipy. Jako pierwsza głos zabrała premier Beata Szydło w formie "informacji rządu", po czym rozpoczęły się wystąpienia poszczególnych ministrów. Swoje raporty przedstawili m.in. szefowie MON, MSZ, MSWiA oraz minister koordynator służb specjalnych. Poniżej zamieszczamy wypowiedzi wszystkich ministrów.

20:18 Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz: W piwnicach MON zalega 30 tysięcy tablic Mendelejewa. Przekażemy je na potrzeby szkół polskich oraz klas mundurowych. Być może działania ministra Tomasza Siemoniaka w końcu na coś się przydadzą. 


20:11 Macierewicz: Pozyskano numery telefoniczne większej części kadry dowódczej, a wy nic w tej sprawie nie zrobiliście. Stwierdzono także obsadzanie kierowniczych stanowisk skompromitowanymi oficerami związanymi z WSI o wątpliwych kwalifikacjach.


20:05 Szef MON: Dowódców jednostek liniowych systematycznie okłamywano, jeśli chodzi o zapasy na czas wojny. Było ich 5 proc., w najlepszym wypadku - 15 proc. Dlaczego to robiliście? 


19:58 Macierewicz: W 2014 r. z inicjatywy Bronisława Komorowskiego podjęto reformę systemu dowodzenia, która wprowadziła chaos w armii. Podobnie było z tzw. uzawodowieniem służby wojskowej. Realnie zmniejszono jej stan i pozbawiono mobilizacji rezerwy. 


19:55 Szef MON: Główny prokurator śledztwa smoleńskiego umorzył postępowanie sfałszowania kilkudziesięciu certyfikatów dostępu do ściśle tajnych informacji. Dlaczego? Bo uznał, że to niska szkodliwość czynu. Potem ci ludzie, o rodowodach komunistycznych, jeździli do NATO.


19:50 Macierewicz: SKW bezprawnie i bezzasadnie inwigilowała ponad 20 opozycyjnych polityków, w tym nieaktywnego od dawna byłego premiera Jana Olszewskiego, a także dziennikarzy: TVP, "Naszego Dziennika", "Gazety Polskiej" oraz środowisko Radia Maryja. 


19:47 Szef MON: W sprawie Smoleńska, SKW i SWW nie dokonały żadnych analiz na temat posiadanych przez siebie informacji. Prokuraturze przekazano dane, ale tak, żeby nie można było odczytać ich znaczenia. Ukryto kluczowe dokumenty, w tym dotyczące trajektorii lotu Tu-154M. Ukryliście je przed opinią publiczną. Ta dokumentacja jest w MON.


19:44 Macierewicz: Nie podjęto żadnych prób przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie w mediach. Dobitnych tego przykładem było powierzenie kształtowania kadr wojskowych byłemu oficerowi Wojskowej Służby Wewnętrznej (WSW) i mianowano go rektorem-komendantem Akademii Obrony Narodowej (AON) w Warszawie.


19:38 Szef MON: Sieć obcych służb sięgała urzędników państwowych i grup zbrojeniowych. Z Bumaru wypłacono 13 mln dolarów słynnemu katarskiemu inwestorowi.


19:34 Macierewicz: Kosztem olbrzymich pieniędzy nabyto Rosomaki, które mają znakomite recenzje. Jednak od 3 lat stoi ich 200 sztuk i marnieje, ponieważ nie zakupiliście systemów łączności pokładowej. Wojsko na nie czeka, a dwa lobby przestępcze spiera się, które z nich ma wykonać te systemy. Rozstrzygnęliśmy to - żadne z nich nie dostanie tego kontraktu.


19:27 Szef MON: Z programu modernizacji armii uczyniono program żerowania na środkach budżetowych. Jego założenia nie mogły być zrealizowane, a wydatkowane kwoty nie przyniosły wzrostu operacyjności Siłom Zbrojnym RP. Tylko budowa korwety Gawron przyniosła straty rzędu 1 mld złotych. Waszą niegospodarność naprawdę należy nazwać działaniem na szkodę państwa polskiego.


19:23 Macierewicz: Procedury zakupów miały służyć przejrzystości wydatkowania środków publicznych. W istocie były instrumentem świadomego i celowego zacierania śladów. Opinię publiczną wprowadzono w błąd i to jest najdelikatniejsze sformułowanie, jakiego mogę w tej spawie użyć.


19:20 Szef MON: Za waszych rządów przekonywano, że Rosja rychło zostanie członkiem NATO. Co się z wami stało? Co się działo w waszych głowach? (...) Systematycznie łamaliście prawo i narażaliście bezpieczeństwo Polski.


19:17 Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz: Polską armię traktowano chyba najgorzej ze wszystkich dziedzin polskiego życia politycznego. Gdy przyszedłem do ministerstwa, Siły Zbrojne RP nie posiadały zdolności zapewnienia bezpieczeństwa ani terytorium Polski, ani cyberprzestrzeni, ani obiektom kierowania państwa. Z flanki wschodniej wycofano garnizony i pozostawiono ludność polską bezbronną.  


19:10 Szef MSWiA: Chcemy przywrócić ważną rolę dzielnicowego, tak, żeby obywatele czuli się bezpiecznie i wiedzieli, że ten ktoś zareaguje. Przesunęliśmy ponad 100 etatów z policji do komend powiatowych, bo tam ci policjanci będą strzec praw obywatelskich. Rachunek rządu PO-PSL to również awanse po katastrofie smoleńskiej. 


19:04 Błaszczak: Przez 8 lat rząd PO-PSL nie był w stanie doprowadzić do tego, żeby Frontex uzyskał w Polsce stałą siedzibę. Stawiam tezę o wykorzystywaniu policji do anatagonizowania grup społecznych niewygodnych dla władzy, tak było m.in. z protestującymi rolnikami. 


18:57: Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak: Za rządów PO-PSL zlikwidowano ponad połowę posterunków policji. My rozpoczęliśmy proces ich przywracania, bo obywatele muszą mieć poczucie bezpieczeństwa. 


18:51 Ziobro: Żaden rząd nie podjął tylu niszczących działań w systemie więziennictwa. Nigdy nie było tak wielu bezrobotnych więźniów. Pod wpływem waszych zmian aż 75 proc. skazańców nie pracuje. Jesteście Polakom winni wyjaśnienie, czy interes bandytów jest dla was ważniejszy niż bezpieczeństwo zwykłego obywatela. CZYTAJ WIĘCEJ


18:48 Minister sprawiedliwości: Odeszliście od zasady prawdy materialnej. Wprowadziliście przepisy, które spowodowały, że sędziowie nie biorą czynnego udziału w procesie. Stworzyliście tym samym przywileje dla bogatych, których stać na najlepszych prawników.


18:43 Ziobro: Odebraliście prokuratorowi możliwość wydawania poleceń. Za naszych rządów powołaliśmy scentralizowany pion do walki z przestępczością gospodarczą i VAT-owską. I co? Wy go zlikwidowaliście, wbrew logice.


18:39 Minister sprawiedliwości: Komu jak komu, ale to właśnie PO powinno się podziękować za podsumowanie waszych rządów. To przecież wasz były szef MSW powiedział, że państwo istnieje tylko teoretycznie. Żaden rząd od 1989 r. tak nie zrujnował prokuratury, wprowadzając chaos. Wszystko przez tego gniota, czyli ustawę o rzekomym oddzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. 


18:36 Ziobro: Przestańcie udawać, że bronicie demokracji. Afery i setki oszukanych ludzi powinny śnić się wam po nocach.


18:33 Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: 8 lat rządów PO-PSL zniweczyło zaufanie Polaków do wymiaru sprawiedliwości.  


18:29 Szyszko: Jaki jest finał reformy gospodarczej z 2013 r.? To straty dla budżetu państwa rzędu 2 mld złotych rocznie. Trzeba być bardzo bogatym państwem, żeby pozwolić sobie na coś takiego. Mamy jeszcze 16 procesów z UE o naruszenie prawa.


18:26 Minister środowiska Jan Szyszko: W tej chwili mamy 4 mln metrów sześciennych drewna gnijącego, a w Unii Europejskiej grożą nam przez to procesy. Ich wartość to 600-700 mln złotych. Kto za to odpowiada? To jest przerażające. 


18:13 Minister zdrowia: Widząc skalę zaniedbań, już dziś jestem w stanie powiedzieć, że zmiany trwają i konsekwentnie będziemy wprowadzać je w życie. Myślę, że mimo tego złego punktu, w którym obecnie jesteśmy, to wszystko się uda. 


18:10 Radziwiłł: Polska zajęła 34. miejsce na 35 sklasyfikowanych państw w europejskim rankingu służby zdrowia. Można powiedzieć, że sięgnęliśmy dna. Zaniedbania są głębokie, a sytuację może zmienić jedynie opracowywana przez nas gruntowna reforma. CZYTAJ WIĘCEJ


18:08 Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł: Zadłużenie publicznych szpitali wynosi obecnie 14 mld złotych, z czego prawie 3 mld złotych to zadłużenie wymagalne. Zamiast próby oddłużania, wprowadzono proces podziału pacjentów na tych, których opłaca i nie opłaca się leczyć. Teraz realizujemy proces odchodzenia od tej polityki. 


17:58 Minister rolnictwa: Kontrole stadniny w Janowie Podlaskim wykazały liczne nieprawidłowości, mogło dojść do popełnienia przestępstwa przez zarząd i pracowników stadniny.


17:55 Jurgiel: Skandalem można nazwać, że osobom bliskim przyznawano nagrody o ponad 170 proc. wyższe niż pracownikom na innych stanowiskach. Nieproporcjonalnie wysoka część tych nagród przypadła osobom piastujących stanowiska kierownicze. Korzyści czerpano też ze specjalnych luk prawnych.


17:48 Minister rolnictwa: Kontrola ujawniła wiele przypadków nepotyzmu w agencjach rolnych. W latach 2008-2011 dotyczyło to 1/4 zastępców oddziałów regionalnych. Wiele osób obejmowało kluczowe stanowisko mimo braku odpowiednich kompetencji. ARiMR za 1,8 mln złotych zrealizowała spoty w ramach kampanii wyborczej. 


17:44 Jurgiel: Poprzedni ministrowie odpowiadają za patologie w gospodarce i spekulacyjny obrót ziemią skarbu państwa. 36 mln, 166 tys. złotych wydano na działania promocyjne w mediach.


17:41 Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel: Bilans rządów PO-PSL można skwitować trzema określeniami: nieudolność, nieskuteczność i opieszałość wobec organizacji rolniczych. 


17:37 Streżyńska: Podstawowe przyczyny porażki państwa to brak precyzyjnej strategii informatyzacji, zarządzania portfelem projektów IT, brak koordynacji przez poszczególne resorty i pomijanie przez nie efektów wdrożonych już w innych ministerstwach. Nie było wiedzy na temat tego, co mamy zbudowane i jakie są nasze zasoby. To spowodowało powielanie tych samych błędów i dokonywanie niepotrzebnych zakupów.


17:34 Minister cyfryzacji o programie "Rodzina 500+": Na ponad pół miliona wniosków złożonych elektronicznie, jedynie niecałe 3 procent złożono poprzez platformę ePUAP.


17:30 Streżyńska: Na palcach jednej ręki możemy policzyć te projekty, które przyniosły realne korzyści obywatelom. (...) Polski obywatel lub przedsiębiorca nadal nie może wydrukować sobie wniosku o niezaleganiu z podatkami. Karuzele VAT-owskie pustoszą budżet państwa na ok. 30 mld złotych rocznie. 


17:23 Streżyńska: Kluczowy dokument dotyczący informatyzacji państwa Rada Ministrów przyjęła w styczniu 2014 r. Dokument ten miał głównie wartość deklaratywną i był bardzo mocno spóźniony.


17:21 Minister cyfryzacji Anna Streżyńska: Na realizację projektów z zakresu budowy elektronicznej administracji przeznaczono kwotę prawie 4 mld złotych. Program miał być rozliczony do końca 2015 r. Struktura ich finansowania przewidywała dofinansowanie ze środków unijnych ok. 85 proc. wartości programów. 


17:17 Gowin: Niewspółmiernie duża część środków promocyjnych trafiała do uprzywilejowanych mediów, m.in. "Gazety Wyborczej" i "Newsweeka". (...) Cofnęliśmy się w stosunku do konkurencji i to widać w rankingach. Dzisiaj zaczynamy nie od punktu wyjścia, lecz konieczności nadrobienia regresu. CZYTAJ WIĘCEJ


17:14 Minister nauki: Większość centrów badawczych świeci pustkami, bo budując je, nie zapewniono środków niezbędnych do ich funkcjonowania. (...) W Narodowym Centrum Badań i Rozwoju fundusze unijne wydawano, a nie inwestowano.


17:11 Gowin: W działaniach deregulacyjnych jestem wspierany przez posłów PO, Nowoczesnej, a także senatorów PSL. Dodatkowym problemem tych zmian było tempo ich wprowadzania. Ustawa o szkolnictwie podlegała tylu nowelizacjom, że w wielu punktach jest dziś zupełnie nieczytelna. W środowisku naukowym panuje pełna zgoda, że jest potrzebna nowa ustawa.


17:08 Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin: Przykładem autorytaryzmu resortu wobec uczelni był przypadek kontroli, którą próbowano przeprowadził na Uniwersytecie Jagiellońskim ws. pracy magisterskiej Pawła Zyzaka. W tej sprawie interweniował sam Donald Tusk. 


17:04 Tchórzewski: Z tych 8 lat, 7,5 oceniam negatywnie, a nawet szkodliwie. Ostatnie pół roku to próby działań, które miały na celu uporządkowanie sytuacji. Całościowo wyszliśmy ze stratami finansowymi i wizerunkowymi, które trudno odrobić.


17.00 Minister energii: To była polityka na chwilowe efekty medialne, ale nie dawała żadnej perspektywy przyszłościowej.


16:59 Tchórzewski: Jeśli chodzi o górnictwo węgla kamiennego, polityka, która była realizowana w tej dziedzinie, szła w głównym nurcie lansowanej polityki, kierunek był taki, żeby zlikwidować węgiel. 


16:55 Tchórzewski: Duża grupa nietrafnych inwestycji, nie wiadomo czym uzasadnionych. Szkodliwy dla gospodarki wydatek dużych pieniędzy, np. budowa elektrowni w Stalowej Woli. 


16:52 Minister energii Krzysztof Tchórzewski: Decyzje dot. spółek energetycznych oceniam nie tylko jako błędne, ale i szkodliwe dla państwa.


16:46 Waszczykowski: Poprzednicy przyczynili się wydatnie do poprawy służby zdrowia. W roku 2009 MSZ zakupiło za kwotę 5 tys. zł profesjonalny stół do masażu. Stół został przekazany do Kancelarii Sejmu, by później wrócić do MSZ. Ostatnio przekazaliśmy go nieodpłatnie do jednej z państwowych placówek.


16:42 Szef MSZ: Do grudnia 2015 roku zamknięto 13 ambasad, ubyło też 18 konsulatów polskich, pomimo rosnącej emigracji. 


16:37 Waszczykowski: Cele polityki zagranicznej zostały zdominowane przez chęć uzyskania wysokiego stanowiska międzynarodowego przez szefa MSZ. 


16:32: Waszczykowski: W czasie kryzysu na Ukrainie Polska nie znalazła się w tzw. Formacie Normandzkim. Od prezydenta Białorusi Łukaszenki dowiedziałem się, że proponował premierowi Tuskowi włączenie się do zakończenia konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Donald Tusk sam siebie wykluczył z próby rozwiązania tego konfliktu. 


16:29: Waszczykowski: Udało się zrealizować jedynie bączka, który miał promować polską prezydencję w UE. Niestety nie działa, jest źle skonstruowany. To polityka , którą

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy