"Zbudujmy ją razem!". MON wyjaśnia, jak zostać oficerem Wojsk Obrony Terytorialnej

Artykuł
FOT. MACIEJ NĘDZYŃSKI/ CO MON

Do końca czerwca chętni mogą składać wnioski o przyjęcie na szkolenie wojskowe kandydatów na oficerów oddziałów Wojsk Obrony Terytorialnej. Z tej okazji Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało 150 dodatkowych miejsc w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

"Dla absolwentów uczelni wyższych, którzy nie są żołnierzami zawodowymi przewidziano 130 miejsc. Przyszli oficerowie powinni posiadać odpowiednie przygotowanie, dlatego zostały określone specjalności studiów preferowane przy naborze (konieczne jest uzyskanie tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego): techniczna, mechaniczna, elektromechaniczna i elektroniczna. Ponadto wśród akceptowalnych kierunków znalazły się studia w zakresie:  obronności i bezpieczeństwa państwa; zarządzania kryzysowego; nauk społecznych; nauk humanistycznych; wychowania fizycznego i ekonomii" – czytamy w komunikacie rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza.

Szkolenie

Resort dodaje, że pozostałe 20 miejsc czeka na podoficerów zawodowych, posiadających doświadczenie i/lub ukończone studia przydatne w grupie osobowej "pancerno-zmechanizowanej". Szkolenie dla cywili trwa cały rok, a wnioski o przyjęcie należy składać do Dyrektora Departamentu Kadr MON (Departament Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej, ul. Nowowiejska 29, 00-909 Warszawa), za pośrednictwem właściwego wojskowego komendanta uzupełnień. W przypadku podoficerów szkolenie jest krótsze i trwa sześć miesięcy. Wnioski powinny być składane bezpośrednio do Dyrektora Departamentu Kadr MON.

Testy fizyczne

W przypadku osób kończących studia i nieposiadających jeszcze stosownych dokumentów poświadczających posiadane wykształcenie, przewidziana jest możliwość złożenia wniosku o przyjęcie na szkolenie z zastrzeżeniem konieczności przedstawienia komisji rekrutacyjnej dyplomu (zaświadczenia o ukończeniu studiów) najpóźniej w dniu rozpoczęcia procesu rekrutacji. Chętni będą musieli przejść również test sprawności fizycznej.

"Nabór do pierwszych brygad OT rozpocznie się jesienią 2016 roku. Dzięki takiemu podejściu nowo powstająca formacja w chwili rozpoczęcia działalności będzie dysponowała szerokim zapleczem doskonale przygotowanych fachowców. Osoby, które ukończą szkolenie staną się zalążkiem przyszłych kadr Wojsk Obrony Terytorialnej. Formacja znajdzie oparcie w doskonale przeszkolonych specjalistach, którzy w przyszłości będą służyć w obronie terytorialnej na kluczowych stanowiskach" – podkreśla MON.

Źródło: MON

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy