Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Sędziowie nie mogą odpowiadać karnie za swoje orzeczenia" krzyczy Gersdorf. Słowa prok. Święczkowskiego w TV Republika musiały ją zaboleć...

PR 11:35 14 września 2018
twitter.com/ObywateleRP
Była I prezes Sądu najwyższego Małgorzata Gersdorf odniosła się do wypowiedzi prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, który na antenie naszej stacji stanowczo stwierdził, że to, co zrobił Sąd Najwyższy zawieszając funkcjonowanie kilku przepisów w ustawie o SN, jest „rażącym naruszeniem prawa” a prokuratura, sprawą się zainteresuje.

Sprawą, do których odniósł się prok. Święczkowski, toryczy wystosowanych na początku sierpnia przez Sąd Najwyższy pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE i zawieszenia stosowania trzech artykułów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku.

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski w rozmowie z red. Dorotą Kanią na antenie Telewizji Republika ocenił działanie sędziów, którzy wystosowali pytania do TSUE jako skandaliczne.

- To, co zrobił SN zawieszając funkcjonowanie kilku przepisów w ustawie o SN, to jest moim zdaniem rażące naruszenie prawa - ocenił.

Gość TV Republika zapowiedzianawet, ze sprawą moze zająć się prokuratura.

- Myślę, że prokuratura się tą sprawą zainteresuje i się nią interesuje. Prokuratura ma w swoich zadaniach stanie na straży praworządności. Jako prokurator krajowy i cała prokuratura obserwujemy, czy inne instytucje państwa, także sądy, nie naruszają tej praworządności. Kiedy uznamy, że praworządność została naruszona, podejmiemy decyzje. Te decyzje zapewne zostaną podjęte w niedługim okresie czasu - mówił Święczkowski.

Małgorzata Gersdorf sodniosła się do słów prokuratora w czwartkowej rozmowie z dziennikarzami w budynku Sądu Najwyższego. Podniosła krzyk, że sędziowie nie mogą odpowiadać karnie za swoje orzeczeniam chyba, że popełnili zbrodnię i wykorzystała sprawę do przypuszczenia kolejnego ataku.

- Przede wszystkim sędziowie nie mogą odpowiadać karnie za swoje orzeczenia, chyba że popełniliby jakąś zbrodnię lub przestępstwo i prokurator generalny nie może wkraczać w linię orzeczniczą, która jest prezentowana przez sądy, w ogóle przez sądy, a jeżeli to robi, to już świadczy o tym, że ta władza ministra sprawiedliwości-prokuratura generalnego sięga za daleko i nie mamy do czynienia z niezależnym sądem - powiedziała Gersdorf.

Pytana o to, czy stwierdzenie prok. Święczkowskiego było straszeniem, Gersdorf odparła, że nie wie.

- To jest chyba nieopatrzne stwierdzenie - zaznaczyła była I prezes SN.

 

 

Źródło: Telewizja Republika, Onet

Wczytuję ocenę...


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ - BIEDROŃ CHCE WPROWADZIĆ 54 PŁCIE A SCHEURING-WIELGUS W OPARACH SIARKI
Wczytuję komentarze...
Najnowsze