"Nie ma już żadnych wątpliwości". Wirus Zika przyczyną małogłowia u niemowląt

Artykuł
FLICKR/ CONIFERCONIFER/CC BY 2.0

Badacze ze Stanów Zjednoczonych potwierdzili, że wirus Zika jest przyczyną małogłowia u niemowląt. – Nie ma już żadnych wątpliwości – uznali naukowcy, potwierdzając w ten sposób, że niebezpieczny wirus powoduje poważne uszkodzenia mózgu płodu i mikrocefalię.

Wcześniej naukowcy wskazywali także, że wirus Zika, który rozprzestrzenia się przede wszystkim przez komary, może być również przekazywany drogą płciową.

– Przez ostatnie kilka miesięcy byliśmy bardzo ostrożni w potwierdzeniu informacji, że wirus Zika jest przyczyną małogłowia – powiedziała dr Sonja Rasmussen z CDC. – Od teraz nasze wiadomości będą bardziej bezpośrednie – dodała.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) doszła ostatnio do podobnych wniosków. – Uważamy, że nadszedł czas, aby przestać używać ostrożnego języka i skłonić ludzi do uświadomienia sobie rangi problemu – powiedział dr Bruce Aylward (WHO) odpowiedzialny za badania nad wirusem Zika.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) od wielu miesięcy ostrzegało ciężarne kobiety i zalecało, by możliwie unikać kontaktu z komarami i nie podróżować do regionów, w których najczęściej występuje groźny wirus. Wytyczne te nie ulegają zmianie.

W ostatnim tygodniu w Stanach Zjednoczonych odnotowano prawie 350 zakażeń wirusem. Wszystkie wiążą się z podróżowaniem w rejony, w których panuje epidemia Zika.

Niedawno brazylijscy naukowcy znaleźli związek pomiędzy wirusem Zika a ostrym rozsianym zapaleniem mózgu i rdzenia (ADEM). To choroba bardzo podobna do stwardnienia rozsianego, w której występuje także uszkodzenie mózgu. CZYTAJ WIĘCEJ

Wirusa roznoszą komary Aedes aegypti. Objawy takie jak: gorączka, wysypka, zaczerwienione oczy, bóle mięśni, pojawiają się u jednej na pięć osób.


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Wirus Zika coraz bliżej Polski. Kolejne przypadki w Europie

Źródło: The Guardian, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy