"Jesteśmy gotowi do rozszerzenia sankcji wobec Rosji". Wizyta ministra Czaputowicza w Londynie

Artykuł
fot. Tymon Markowski, MSZ

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zadeklarował w niedzielę gotowość do rozszerzenia unijnych sankcji wobec Rosji. Wezwał przy tym do reformy Unii Europejskiej, zwracając przy tym uwagę na spowodowany błędami unijnych liderów Brexit.

Minister Czaputowicz przyleciał w niedzielę do Londynu na specjalne zaproszenie szefa brytyjskiej dyplomacji Jeremy'ego Hunta. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele MSZ innych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii oraz Słowenii.

Na spotkaniu z dziennikarzami w Londynie minister tłumaczył, że głównym tematem rozmów będzie to, "jak społeczność międzynarodowa (...) powinna się przeciwstawiać zagrożeniu (ze strony) Rosji".

Jak tłumaczył, obawy unijnych liderów wzbudzają "zwłaszcza prowadzone działania - bardzo negatywne, agresywne - wobec Ukrainy", a także "ingerencja w sprawy wewnętrzne państw demokratycznych", w tym użycie broni chemicznej podczas marcowej próby zabójstwa byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala w angielskim Salisbury.

– Mamy też własne doświadczenia: Rada Europy dwa dni temu przyjęła rezolucję dotyczącą zwrotu wraku polskiego samolotu, w którym zginął prezydent Lech Kaczyński i 96 przywódców Polski. Te kwestie są ze sobą powiązane – przekonywał minister.

Zapewnił, że kraje regionu wraz z Wielką Brytanią są zgodne w sprawie Rosji.

– Uważamy, że sankcje to jest właściwa metoda w sytuacji, kiedy prawo międzynarodowe jest łamane. Trzeba się zastanowić, w jaki sposób te sankcje ująć, żeby były skuteczne, żeby rzeczywiście oddziaływały skutecznie, (...) to kwestia właściwego określenia tego zagrożenia i tych osób czy tych firm, które stanowią to zagrożenie, (bo) wtedy są one (sankcje) bardziej dotkliwe – mówił.

Federacja Rosyjska została wezwana przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy do bezzwłocznego zwrotu władzom polskim wraku samolotu państwowego Tu-154M przetrzymywanego niezgodnie z prawem międzynarodowym. Powinno to nastąpić w konsultacji z polskimi ekspertami i w sposób, który zapobiegnie dalszemu pogarszaniu się jego stanu jako środkowi dowodowemu.

 

Źródło: msz.gov.pl, media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy