"Dni, które wstrząsnęły Polską" - już w sobotę o 21.30!

Artykuł
Instytut Pamięci Narodowej

Telewizja Republika w sobotnim paśmie filmowym poleca film dokumentalny pt. „Dni, które wstrząsnęły Polską” w reżyserii Jacka Sawickiego i Jerzego Eislera – premiera w sobotę o godzinie 21:30. Film będzie dostępny tak dla widzów przed telewizorami, jak i w internecie!

Dokument pt. „Dni, które wstrząsnęły Polską” to wierna rekonstrukcja wydarzeń z Wybrzeża Polski ogarniętego buntem przeciwko ówczesnej władzy i decyzjom podjętym przez Władysława Gomułkę 13 grudnia 1970 r. Wówczas w kraju zapanował głęboki kryzys, zaś społeczeństwo zostało zaskoczone niespodziewaną podwyżką cen artykułów pierwszej potrzeby, wzrosły ceny żywności. W Polsce zaczęły przeważać negatywne nastroje obywateli, napiętą atmosferę potęgował również fakt, iż był to okres przedświąteczny, a więc ruch w sklepach był wzmożony.

 Instytut Pamięci Narodowej

Dzień później w Stoczni im. Lenina w Gdańsku rozpoczął się strajk. Ludzie nie kryjąc swojego niezadowolenia, wychodzili na ulice, strajkowali i protestowali przeciwko wprowadzonym zmianom. Doszło do krwawych starć pomiędzy wojskiem i mieszkańcami Gdańska. Na ulicach pojawiły się czołgi z milicją oraz żołnierzami, ci bez większego zawahania oddawali strzały w kierunku demonstrantów. Bunt został poszerzony o kilka kolejnych miast, w tym również Szczecin i w efekcie przerodził się w konflikt o podłożu politycznym. Szacuje się, że owym czasie ponad 1100 osób zostało rannych, a prawie 50 zmarło śmiercią tragiczną. Rozprzestrzeniające się na szeroką skalę zamieszki zmusiły Gomułkę do ustąpienia.

 Instytut Pamięci Narodowej

Wszystkie materiały archiwalne zawarte w dokumencie Jacka Sawickiego i Jerzego Eislera pochodzą z najpilniej do niedawna strzeżonego zbioru, przez lata opatrzonego klauzulą „Ściśle tajne”, odnalezionego w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Instytut Pamięci Narodowej 

DNI, KTÓRE WSTRZĄSNĘŁY POLSKĄ –  scenariusz i realizacja – Jacek Sawicki, Jerzy Eisler, czas trwania – 43'; Rok produkcji – 2006 r.; Udźwiękowienie – Błażej Kukla, Marcin Pilich, Muzyka – Dariusz Żebrowski, Montaż – Robert Mańkowski; Producent – Ryszard Urbaniak.

Telewizja Republika w sobotnim paśmie wieczornym proponuje dokumenty historyczne, filmy poruszające problematykę Kościoła, Cywilizacji, Sporów Światopoglądowych oraz filmy fabularne. FILM BĘDZIE DOSTĘPNY TAK DLA WIDZÓW PRZED TELEWIZORAMI, JAK I W INTERNECIE.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy