Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"25 lat Polski resortowej wystarczy!". Protest przed domem generała Ciastona

dmc 0:31 13 grudnia 2015
TELEWIZJA REPUBLIKA
Kilkadziesiąt osób protestowało przed domem generała Władysława Ciastona, który w okresie stanu wojennego pełnił funkcję wiceministra spraw wewnętrznych i szefa SB. Odczytano Apel Pamięci i oddano hołd ofiarom tamtych dramatycznych wydarzeń.

W roku 1956 Ciastoń kierował Wydziałem IV Komitetu Do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego przy Radzie Ministrów. Potem, gdy po październiku 1956 roku UB przekształciło się w SB, był wicezeszefem Wydziałem III, do którego zadań należała walka z "działalnością antypaństwową w kościołach i związkach wyznaniowych". W okresie stanu wojennego awansował – był nie tylko wiceszefem MSW, ale szefem całej SB. Był oskarżony o podżeganie do zabójstwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana "Solidarności".

Przed domem Ciastonia przy Placu Unii Lubelskiej w Warszawie zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Demonstranci przynieśli transparent z hasłem "25 lat Polski resortowej wystarczy!". "Cześć i chwała Bohaterom!", "Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę" – skandowali.

 

Zebrani odczytali Apel Pamięci i odśpiewali Rotę. 

 

Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego została zaakceptowana 5 grudnia 1981 przez Biuro Polityczne KC PZPR. Gen. Jaruzelski otrzymał swobodę co do wyboru konkretnej daty rozpoczęcia operacji. W nocy z 8 na 9 grudnia 1981 w trakcie spotkania z przebywającym w Warszawie marszałkiem Wiktorem Kulikowem gen. Jaruzelski poinformował go o planowanych działaniach.

Stan wojenny wprowadzono nocą z 12 na 13 grudnia 1981 r. Mieszkańcom ograniczono podstawowe prawa obywatelskie. W jego wyniku śmierć poniosło ok. 100 osób, aresztowano lub internowano łącznie ponad 10 tys. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a 22 lipca 1983 r. - odwołany.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ - BIEDROŃ CHCE WPROWADZIĆ 54 PŁCIE A SCHEURING-WIELGUS W OPARACH SIARKI
Wczytuję komentarze...
Najnowsze