PŚ w skokach: Słabe skoki Polaków w Klingenthal

Piotr Żyła był czternasty w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Klingenthal. Wygrał Czech Roman Koudelka, drugi był Austriak Stefan Kraft, a trzeci prowadzący po pierwszej serii Niemiec Andreas Wellinger. Kamil Stoch z powodu kontuzji nie brał udziału w konkursie inaugurującym tegoroczny sezon Pucharu Świata.

Żyła po pierwszej serii zajmował 19. lokatę. W drugiej serii oddał dobry skok - na 130 m - i awansował o pięć pozycji. 29. miejsce zajął Maciej Kot (127,5 i 122 m), drugi i ostatni z Polaków w finałowej serii.

Pozostali z szóstki Polaków w pierwszym indywidualnym konkursie sezonu nie awansowali do drugiej serii. Dawid Kubacki skoczył 124,5 m i został sklasyfikowany na 33. miejscu. Pół metra bliżej wylądował Jan Ziobro, dzięki czemu został sklasyfikowany tuż za Kubackim. Stefan Hula i Bartłomiej Kłusek dolecieli na 121,5 m i zajęli 42. i 43 lokatę.

Z powodu kontuzji stawu skokowego nie startował podwójny złoty medalista olimpijski z Soczi Kamil Stoch. Triumfator Pucharu Świata z poprzedniego sezonu, nie wziął udziału również w piątkowych kwalifikacjach i sobotnich zawodach drużynowych.

- W poniedziałek Kamil przejdzie kompleksowe badania, po których będziemy wiedzieć więcej o jego stanie. Na razie nie wygląda to źle, ale uniemożliwia dobre skoki. W niedzielę rano Stoch przeszedł wszystkie zaplanowane zabiegi fizjoterapeutyczne, jednak po nich wspólnie ze sztabem medycznym zdecydowaliśmy, że jednak nie wystąpi w konkursie - powiedział trener kadry Łukasz Kruczek.

Bohaterem dnia został Koudelka. Czech od pierwszego treningu w Klingenthal skakał równo i daleko. W niedzielę na półmetku Czech był czwarty, ale w drugiej serii poszybował zdecydowanie najdalej - na 139,5 m - i awansował na pierwsze miejsce, odnosząc pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze.

Prowadzący po pierwszej próbie Wellinger, w drugiej serii skoczył 6,5 m krócej i spadł na trzecią pozycję. Na podium utrzymał się Kraft, trzeci po pierwszej serii, który w drugiej próbie wylądował na 136. metrze, co dało mu drugie miejsce.

Największym pechowcem był drugi na półmetku Norweg Anders Fannemel. W pierwszej serii oddał najdłuższy skok - 143,0 m, ale w finale doleciał tylko do 134. metra i spadł na czwartą pozycję.

Wysoką formę na początku sezonu, szczególnie w drugiej próbie, potwierdził czterokrotny mistrz olimpijski Szwajcar Simon Ammann, który zajął siódme miejsce. Tuż przed nim sklasyfikowany został weteran skoczni, 42-letni Japończyk Noriaki Kasai. Rozczarował natomiast utytułowany Austriak Gregor Schlierenzauer, który sezon rozpoczął od 15. lokaty.

Następne zawody PŚ odbędą się w fińskim Kuusamo.