Przypadkowo znaleziono lek na raka?

Artykuł
Wikimedia Commons/praca własna/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported/Nephron

Odkrycie zespołu duńskich naukowców może okazać się przełomowe w leczeniu nowotworów. Badacze szukając skutecznego leku na malarię odkryli, że pasożyty wywołujące tę chorobę wytwarzają białko i toksynę skuteczne w walce z rakiem.

Jak podaje ScienceDaily.com, badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze we współpracy z kanadyjskim Uniwersytetem Kolumbii Brytyjskiej szukają skutecznej szczepionka na malarię, możliwej do stosowania dla kobiet w ciąży.

Przy okazji badań poświęconych temu projektowi, naukowcy badali podobieństwa pomiędzy komórkami rakowymi i komórkami występujący w łożysku. Badacze odkryli przy tym, że jedno z białek produkowanych przez organizmy wywołujące malarię, szczególnie szybko rozwija się właśnie przy tych dwóch rodzajach komórek.

Wprowadzając więc specjalną niszcząca komórki rakowe toksynę do tego białka, są w stanie szybko niszczyć komórki rakowe.

Według wstępnych badań przeprowadzanych na myszach, nowa metoda walki z komórkami rakowymi jest skuteczna w 90 proc. różnych typów nowotworów. Testy na ludziach mają rozpocząć się w ciągu czterech lat.

Źródło: portal.abczdrowie.pl, wyborcza.pl, TOK FM, tvp.info, independent.co.uk

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy