Przygotowania do szczytu NATO. MON informuje o postępach

Artykuł
Twitter@mon_pl

Wczoraj odbyło się spotkanie przedstawicieli Międzyresortowego Zespołu ds. Przygotowania Szczytu NATO. Na spotkaniu obecny był szef resortu obrony Antoni Macierewicz.

"W ciągu ostatnich 4 miesięcy uruchomiono prace mające na celu zniwelowanie opóźnień w procesie przygotowań organizacyjnych i stworzenie warunków finansowych dla realizacji zadań. Dyrektor generalny MON Bogdan Ścibut podpisał w lutym br. umowę na najem stadionu PGE Narodowy w Warszawie jako miejsca obrad delegatów.  Ponadto wyłoniono wykonawcę aranżacji stadionu,  a 18 marca ukończone zostaną prace nad wyłonieniem generalnego wykonawcy adaptacji  tego obiektu. Na stadionie stworzone będą komfortowe warunki do pracy w ramach powierzchni konferencyjnych, biurowych i medialnych.

Aktualnie trwają zaawansowane prace nad  przygotowaniem kompleksowego planu transportu na podstawie przygotowanej koncepcji. KG NATO przywiązuje szczególną wagę do tej kwestii.  Istotnym elementem planu transportu jest zapewnienie efektywnego systemu wahadłowej komunikacji między hotelami a lokalizacjami szczytu. Przygotowana została  koncepcja zapewnienia bezpieczeństwa wraz z planami szczegółowymi przez instytucje za to odpowiedzialne.

W Sejmie RP została również uchwalona specustawa wyłączająca zamówienia udzielane w związku ze szczytem NATO spod rygorów ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Przyjęcie tej  ustawy jest niezbędne ze względu na ograniczenia czasowe i bezpieczeństwo szczytu.  Zadania w zakresie przygotowania i organizacji szczytu finansowane są w ramach wydatków budżetowych, stosownie do zapisów ustawy budżetowej na 2016 rok.

Działania w obszarze dyplomacji publicznej skierowane są do polskiej i zagranicznej opinii publicznej, opiniotwórczych środowisk oraz uczestników szczytu. Te przedsięwzięcia to między innymi: cykl konferencji i seminariów za granicą i w Polsce, projekty edukacyjno- dydaktyczne skierowane do uczniów w polskich szkołach, wizyty studyjne dla dziennikarzy zagranicznych i polskich analityków w Brukseli, otwarte wydarzenia o charakterze promocyjnym, czy cykl kilkudziesięciu konferencji eksperckich i seminariów organizowanych przez polskie placówki dyplomatyczne. MSZ we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP doprowadziło do wyłonienia  zwycięzcy konkursu na logotypu szczytu, które zostało oficjalnie zaprezentowane w Brukseli  1 grudnia 2015 r. podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych" – czytamy w komunikacie MON.


Szczyt NATO, który odbędzie się 8-9 lipca w Warszawie jest bezprecedensowym wydarzeniem, o najwyższej randze z dotychczas organizowanych w Polsce spotkań na szczeblu międzynarodowym. Przygotowania wymagają współpracy wielu resortów i instytucji.

Międzyresortowy Zespół ds. Przygotowania Szczytu NATO pod przewodnictwem ministra obrony narodowej został powołany w marcu 2015 r. Rządowy plan działań został zaakceptowany przez poprzedni rząd dopiero 27 października 2015 roku.

Źródło: mon.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy