Prymas Polski: Coraz częściej próbuje się zepchnąć rodzinę na margines

Artykuł
TWITTER/@Slawek_Dynek

Wobec Królowej Rodzin pragniemy dziś w modlitwie dziękować za rodziny i Jej zawierzyć nasze ogniska domowe. Owszem, trudno zaprzeczyć, że dla niektórych osób rodzina zdaje się nie przystawać do współczesnej kultury i dlatego coraz częściej próbuje się ją zepchnąć na margines społeczeństwa - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. w Święto Dziękczynienia. Tysiące wiernych przeszło ulicami Warszawy w wielkiej procesji z obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

We Mszy św. uczestniczyło kilka tysięcy wiernych, był wśród nich także prezydent elekt Andrzej Duda. W uroczystość VIII Dnia Dziękczynienia ulicami Warszawy przeszła wielka procesja z pl. Piłsudskiego do Wilanowa z kopią wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej. Hasło przyświecające tegorocznemu wydarzeniu to: "Królowo rodzin, dziękujemy i zawierzamy".

– Przeżywając dziś VIII Święto Dziękczynienia, tutaj, razem, przed piękniejącą Świątynią Opatrzności Bożej, wobec pielgrzymującego Cudownego Obrazu Jasnogórskiego, przyzywamy wstawiennictwa Maryi, Królowej Rodzin – Jej dziękując za ten dar matczynej obecności pośród nas i zawierzając siebie samych, nasze rodziny, nasz Kościół Święty – powiedział w homilii abp Wojciech Polak.

– Wobec Królowej Rodzin pragniemy dziś w modlitwie dziękować za rodziny i Jej zawierzyć nasze ogniska domowe. Owszem, trudno zaprzeczyć, że dla niektórych osób rodzina zdaje się nie przystawać do współczesnej kultury i dlatego coraz częściej próbuje się ją zepchnąć na margines społeczeństwa. Odbiera się jej własne miejsce. Czasem ciężko oprzeć się wrażeniu, że życie publiczne i ekonomia idą jakby swoim własnym rytmem, podczas gdy więzy rodzinne przywołuje się co najwyżej jako sentymentalne wspomnienie. Niewielu decyduje się dzisiaj na głośne mówienie o trwałości, nierozerwalności i wierności – mówił prymas Polski.

– Dziękujemy za rodzinę, która jest skarbem przez swoją zdolność budowania trwałych więzi społecznych. Bez niej nie można liczyć na zaufanie, wychowanie i oddanie siebie do końca. To ona jest szkołą i gwarancją dobra wspólnego – czyli dobra każdej ludzkiej osoby, każdej kobiety i każdego mężczyzny, bez wyjątku – podkreślał.

Święto Dziękczynienia, które jest obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Święto Dziękczynienia w Warszawie. "Świątynia Opatrzności Bożej to wotum wdzięczności naszego narodu za wolną Polskę"
 

Źródło: gosc.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy