Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego ma skutecznie zastąpić program in vitro

Artykuł
Flickr/CC/Teza Harinaivo Ramiandrisoa, "GPC"

"Już za kilka miesięcy pierwsze referencyjne ośrodki kompleksowego leczenia niepłodności przyjmą pary, które dotąd bezskutecznie starały się o dziecko. Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce ma skutecznie zastąpić realizowany przez poprzedni rząd program in vitro" – informuje dzisiejsza "Gazeta Polska Codziennie".

Pod koniec ub. r. w łódzkim Centrum Zdrowia Matki Polki (CZMP) otwarto Klinikę Diagnostyki i Leczenia Niepłodności. Jest ona pierwszą z kilkunastu, które mają powstać w ramach rządowego programu. Choć, jak zapowiada dyrektor instytutu Maciej Banach, klinika leczenia niepłodności w całości będzie do dyspozycji pacjentów od końca marca lub początku kwietnia, to osoby zgłaszające się o pomoc są już przyjmowane i diagnozowane w Centrum.

W łódzkiej klinice leczenia niepłodności – podobnie jak w innych, które powstaną w ramach rządowego programu – pary zostaną objęte kompleksową opieką sześciu-siedmiu lekarzy specjalistów. Prof. Krzysztof Szaflik, specjalista w dziedzinie ginekologii z Instytutu CZMP, podkreśla, że lekarze dużo uwagi poświęcą mężczyźnie. Bo choć problemy z płodnością leżą w równej mierze po stronie mężczyzny i kobiety, to mężczyzna do tej pory był „niedodiagnozowany”.Obecnie Ministerstwo Zdrowia tworzy sieć referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności. W wyniku konkursów wyłoniono do tej pory 13 placówek. Ostatecznie ma ich być 16.

W ocenie specjalistów z resortu zdrowia kompleksowe podejście do leczenia niepłodnej pary zwiększa szanse wyleczenia osób, u któ- rych problem niepłodności jest bardziej złożony. Z tego względu w ośrodkach będą działały zespoły poradni specjalistycznych z wysoko wykwalifikowaną kadrą medyczną. Oprócz specjalistów położnictwa i ginekologii będą tam przyjmowali tak- że specjaliści z zakresu endokrynologii, andrologii, immunologii, psychologii, urologii i genetyki.

Cały artykuł pt. "Żeby dzieci się rodziły" znajdą Państwo w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie". 

Źródło: "Gazeta Polska Codziennie", telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy