Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prof. Żaryn o Marszu Niepodległości: Wydarzenie dla polskich patriotów, którzy kochają ojczyznę!

M.N. 18:54 11 października 2018
Telewizja Republika
Fakt, że jakiś zachodnioeuropejski polityk czy też gamoń polski nie chce rozumieć idei tego marszu i prawa Polaków do bycia patriotami – uważam za rzeczywistość, której nie ma sensu komentować, bo ona się sama kompromituje - powiedział dla Telewizji Republika prof. Jan Żaryn, senator PiS.

Kamień węgielny pod budowę Muzeum Historii Polski wmurowali na Cytadeli Warszawskiej premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński i dyrektor placówki Robert Kostro.

– Nasza formacja doszła do władzy m. in. dlatego, że naród polski uznał, że polityka historyczna zarówno ta wewnętrzna, jak i zewnętrzna nie jest należycie przez instytucje państwa polskiego prowadzona. Dzisiaj możemy powiedzieć, że widać wyraźną tendencję wypełniania białej plamy, która w ostatnich dekadach była widoczna – mówił nam prof. Żaryn.

– Istnieje zapotrzebowanie, a z drugiej strony było wiele lat posuchy. (…) Niewątpliwie wśród wszystkich ważnych inicjatyw jest kontynuacja budowy Muzeum historii Polski – podkreśił. 

Gmach stanie na terenie Cytadeli Warszawskiej w tzw. Parku Niepodległości. Znajdą się tam też istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie, budowana jest tam także nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.

– Wydaje mi się, że symbolika tego miejsca może zostać dobrze zagospodarowana, jak i rzecz jasna w praktyce błędnie zinterpretowana. Wszystko zależy od dyrekcji muzeum. Tam są również inne problemy. (…) Dla zwiedzających jest to ułatwienie. Natomiast w budowie i komunikacji niekoniecznie. Jednak to zostawmy, bo to jest problem od kuchni – niekoniecznie interesujący dla społeczeństwa – powiedział. 

– Intersujący jest fakt, że dziś doszło do wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski – to akt jak najbardziej oczekiwany. Chcę powiedzieć, że to muzeum egzystuje w świadomości wielu osób, ponieważ wielokrotnie proponowało wiele akcji edukacyjnych – zaznaczył prof. Żaryn. 

100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - OBCHODY

– Moim zdaniem Marsz Niepodległości będzie, bo organizatorzy go organizują i mają do tego prawo. Jest to impreza wpisująca się w tradycje obchodów dnia 11 listopada – więc nikt nie będzie tego naruszał. To kto weźmie udział w tym marszu to całkiem inne pytanie. Ja oczywiście będę w nim uczestniczył, bo od samego początku jestem w komitecie honorowym Marszu Niepodległości – tłumaczył. 

NEGATYWNE OKREŚLENIA MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI

– Bez wątpienia jest to marsz polskich patriotów, którzy kochają ojczyznę. Organizuje go środowisko, które nie musi być akceptowane przez wszystkich Polaków, ale organizowane jest dla wszystkich. Myślę, że z naszej perspektywy jest to marsz zapraszający, a nie odpychający – ocenił prof. Żaryn. 

– Fakt, że jakiś zachodnioeuropejski polityk czy też gamoń polski nie chce rozumieć idei tego marszu i prawa Polaków do bycia patriotami – uważam za rzeczywistość, której nie ma sensu komentować, bo ona się sama kompromituje – podkreślił. 

MARSZAŁEK KARCZEWSKI O ZMIANACH W KONSTYTUCJI

Mamy już projekt zmiany w konstytucji, zgodnie z którym liczba senatorów powiększy się o dwóch przedstawicieli Polonii - powiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Według niego parlament może się nim zająć jeszcze w tym roku.

– Jest to bardzo dobra i wyczekiwana decyzja przez środowiska polonijne. Myślę, że to dobry początek, który będzie testem na dalsze zmiany – stwierdził prof. Żaryn. 

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.135/1) - ZOBACZ CO SIĘ STANIE JAK TUSK RZĄDZIŁBY POLSKĄ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze