Prezydent o konieczności programu dla osób w wieku 75 plus: To wyzwanie, które stoi przed nami

Artykuł
Jakub Szymczuk @KPRP

– Chodzi o to, by przygotować taki program, który będzie pozwalał na jak najlepszą i jak najsprawniejszą koordynację różnych działań podejmowanych wobec osób, które ukończyły 75 lat i starszych – mówił Prezydent Andrzej Duda na konferencji „Centrum Zdrowia 75+. Zdążyć przed demograficznym tsunami”, dziękując wybitnym ekspertom, wysokim urzędnikom państwowym i politykom za udział w spotkaniu. Z inicjatywą stworzenia programu, który zapewni kompleksową opiekę nad coraz liczniejszą grupą osób starszych, wystąpiła Narodowa Rada Rozwoju przy Prezydencie RP.

Starzenie się populacji jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoi polskie społeczeństwo. Według prognoz, gwałtowny wzrost liczby osób po 75 roku życia nastąpi już w latach 30. obecnego wieku i będzie wyglądał następująco: w 2030 r. do 11,3% całego społeczeństwa, w 2040 r. do 14,4%, a w 2050 r. już do 16,5%.
 

Według ekspertów NRR, biorąc pod uwagę skalę tych zmian oraz niedostateczne przygotowanie jednostek ochrony zdrowia i polityki społecznej do realizacji zadań wspierających osoby starsze, konieczne jest pilne zapewnienie oferty usług dla najstarszych obywateli Polski, by mogli oni jak najdłużej zachować sprawność i samodzielność, a w przypadku pojawienia się np. niepełnosprawności mieli też zapewnioną godziwą opiekę. 

- Trudno dzisiaj mówić o jakiejś szczególnej opiece zdrowotnej nad osobami w podeszłym wieku. Cieszę się bardzo, że wreszcie o tym rozmawiamy - powiedział prezydent podczas konferencji "Centrum Zdrowia 75+. Zdążyć przed demograficznym tsunami"

 

- Ale przewiduje się, że w 2050 r. będzie ponad 16 proc. A więc ponad dwa razy tyle, co dziś. Jest sprawą oczywistą, że to wyzwanie, które stoi przed nami. Bardzo się cieszę, że rozmawiamy na ten temat w tej chwili. Dlatego, że trzeba podejmować wcześniej działania - tłumaczył Andrzej Duda.

 

Źródło: prezydent.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy