Prezydent Duda w Izraelu: Więzi łączące nasze narody mają tysiącletnią historię

Artykuł
Andrzej Hrechorowicz/KPRP

- Muzeum Żydów Polskich jest dokumentem naszej 1000-letniej, wspólnej historii, która jest niezwykle ważna, szczególnie dla młodego pokolenia, zarówno w Polsce, jak i Izraelu. Jest to dokument ważny, aby widzieli oni głębię tych związków, wzajemne więzi kulturowe, wzajemny wpływ, wpływ, jaki wspólnota żydowska żyjąca w Polsce ponad 1000 lat wniosła do budowy polskiego państwa i jego kultury, aby rozumieli ten wpływ, jaki Żydzi urodzeni w Polsce mieli na budowę państwa Izrael, przynosząc z polskich ziem to, co w moim przekonaniu najlepsze, to, co pozwoliło zbudować silną państwowość i piękne państwo izraelskie

- Więzi łączące nasze narody mają tysiącletnią historię. To jest relacja opleciona wzajemnymi związkami kulturowymi i często też rodzinnymi. To wielka wartość, która bezsprzecznie łączy nasze narody. Chciałem w tym miejscu wyrazić radość i podziękować, że w 2014 r. był pan, panie prezydencie, obecny w Warszawie na uroczystości inauguracji Muzeum Historii Żydów Polskich. Ten wspaniały obiekt jest dokumentem naszej 1000-letniej, wspólnej historii, która jest niezwykle ważna, szczególnie dla młodego pokolenia, zarówno w Polsce, jak i Izraelu. Jest ważny, aby widzieli oni głębię tych związków, wzajemne więzi kulturowe, wzajemny wpływ, wpływ, jaki wspólnota żydowska żyjąca w Polsce ponad 1000 lat wniosła do budowy polskiego państwa i jego kultury, aby rozumieli ten wpływ, jaki Żydzi urodzeni w Polsce mieli na budowę państwa Izrael, przynosząc z polskich ziem to, co w moim przekonaniu najlepsze, to, co pozwoliło zbudować silną państwowość i piękne państwo izraelskie – powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Izraela, Reuvenem Rivlinem, Andrzej Duda.

- W ostatnich dniach września 2016 r. byłem w Jerozolimie, by oddać hołd Szimonowi Peresowi w jego ostatniej drodze i podziękować mu wraz z innymi światowymi przywódcami za to, co zrobił dla Izraela i dla świata, dla relacji polsko-żydowskich. Peres urodził się na terenach II RP w 1923 r. w Wiszniewie, gdzie była wspólnota żydowska, o której mówił, że czuł się jak gdyby urodził się w Izraelu. Ta niewielka wspólnota, w której żył w II RP, miała doskonałe warunki, by się rozwijać i kultywować religię, zwyczaje, by kultywować swoją kulturę w obrębie kultury, na którą składało się wiele nacji i wszystkie wnosiły wielki dar do budowy II RP – dodał prezydent Duda.

- W naszej historii był też moment dramatyczny – niemiecka napaść na Polskę, było to, co potem stało się na okupowanych przez Niemcy hitlerowskie polskich ziemiach. Były fabryki śmierci, był holocaust, który w tak straszliwy sposób dotknął naród żydowski. Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łącza serdeczne relacje. Polska zawsze sprzyjała Izraelowi i sprzyja. Cieszy współpraca w elementach nowoczesnej gospodarki, elementach nowoczesnej technologii, w której Izrael przoduje – zauważył prezydent.

Źródło: TVP Info, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy