Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Duda przedstawia projekty reformy i proponuje zmianę konstytucji

kos 12:10 25 września 2017
Zgodnie z obietnicami prezydent Andrzej Duda przestawił autorskie projekty dwóch ustaw - o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, które mają reformować wymiar sprawiedliwości.


RELACJA NA ŻYWO

12:23

Proponuję by kandydatów do KRS sędziów mogło zgłaszać 2000 obywateli, aby mogły ich zgłaszać także środowiska sędziowskie. Zakładam, że konsultacje, które miały miejsce będą konstruktywne. Dziękuję prawnikom, którzy mnie wspierali, biuro prawa i ustroju włożyło wielką pracę. Wierzę, że ta prawdziwa reforma Sądu Najwyższego i KRS, o dużym wymiarze prospołecznym, prosparawiedliwościowym zostanie przyjęta. 

12:21

Ponieważ się w przestrzeni medialnej, w przestrzeni moich konsultacji, pojawiło się wiele zastrzeżeń ze strony Prawa i Sprawiedliwości i Nowoczesnej, w kwestii ustawy o KRS, żeby przedstawiciele byli wybierani większością 3/5 głosów. Mówiłem o tym, kiedy wnosiłem ten projekt do Sejmu. Chciałem, żeby to nie był wybór jednopartyjny, żeby to nie jedna partia decydowała, kto będzie sędzią. To rozwiązanie jest zawarte, podtrzymuję to, tak być musi dla komfortu sędziów. Pojawiły się głosy, że potrzebny mechanizm zabezpieczający, który spowoduje, że będzie zachowana ciągłość władzy, że sędziowie będą wybrani, gdyby parlament nie był w stanie tego wybrać. Zaproponowałem mechanizm, że jeśli w terminie 2 miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów, to wówczas z pośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi, będzie dokonywał Prezydent RP. PiS i Nowoczesna podniosły, że jest to niezgodne z konstytucją. W związku z tym mam propozycję - przygotowałem projekt zmiany konstytucji, który pozwoli prezydentowi tych nominacji dokonać. Ponieważ konstytucja przewiduje, że zmiana musi nastąpić wyłącznie większością 3/5 głosów, to zapraszam dzisiaj przedstawicieli klubów na 16.00 na konsultacje w tej sprawie. Jeśli będę miał pewność, że ustawa będzie uchwalona, to ustawę złożę. 

12:15

Upatruję wielkiego elementu sprawiedliwości społecznej w skardze nadzwyczajnej. Mam nadzieję, że spotka się to z ogólną aprobatą sceny politycznej, chyba wszyscy rozumiemy, że to jest potrzebne. Chcę, żeby do Sądu Najwyższego do sądu dyscyplinarnego został wprowadzony przedstawiciel społeczeństwa, chociażby ławnicy. Czynnik społeczny jest potrzebny, przedstawicieli społeczeństwa wybierałby Senat, m.in. przez przedstawicieli organizacji samorządowych. 

12:14

Zmianie podlega sposób przenoszenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Nie zgadzam się na relegowanie jednego dnia wszystkich sędziów. Proponuję rozwiązanie jak w innych sądach - praca do 65 roku życia. Prezes sądu będzie mógł decydować, czy sędzia może pracować dalej.

12:12

Musi być możliwość zbadania jeszcze raz kwestii w których obywatele mają poczucie krzywdy. Ta instytucja związana jest z utworzeniem dodatkowej izby w sądzie. To izba kontroli. Ona będzie zajmowała się tymi skargami. Będą je wnosili obywatel. Będzie podmiot pośredni, będą wnoszone przez szereg podmiotów - prokuratora generalnego, rzecznika praw obywatelskich, praw pacjenta, dziecka. Będzie tez miało prawo 20 senatorów, 30 posłów, poprzez Marszałka Sejmu i Senatu. Do nich też zgłaszają się skrzywdzeni ludzie. To realizacja ważnego punktu programu wyborczego, dziwię się, że się takie rozwiązanie nie znalazło w zawetowanej przeze mnie ustawie. 

12:06

– Nie zgodziłem się podpisać ustawy o Sądzie Najwyższym i ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Obiecałem wówczas, że przygotuję w ramach uprawnień prezydenckich ustawy, które zmienią te elementy, z którymi sie nei zgadzam. To ogromna władza prokuratora generalnego, to wybieranie sędziów większością 3/5. Ta obietnica została zrealizowana. To gotowy projekt, w pełni ukończony, który poza zmianami dotyczącymi zmianami wprowadza jedną zmianę zasadniczą, o charakterze prospołecznym, która obiecywałem w trakcie kampanii, którą zaproponował znany państwu Janusz Wojciechowski, który zajmował się ludźmi pokrzywdzonymi przez wymiar sprawiedliwości. To możliwość wniesienia skargi od każdego postanowienia. 

Źródło: TVP Info

Wczytuję ocenę...


OTWARTYM TEKSTEM (ODC.128/1) - CZYM MOTYWOWANA JEST NIENAWIŚĆ WOBEC PROF. JANA SZYSZKI?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze