Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent Duda: Harcerstwo polskie, Związek Harcerstwa Polskiego jest tak niezwykle mocno w polską niepodległość wpisany

AS 21:40 10 sierpnia 2018
JAKUB SZYMCZUK / KPRP
- Harcerstwo polskie, Związek Harcerstwa Polskiego jest niezwykle mocno wpisany w polską niepodległość - powiedział w piątek Prezydent Andrzej Duda podczas Zlotu ZHP na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Wskazał również, że dla niego najcenniejsza w harcerstwie jest przyjaźń.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 stanowi część obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego.

- Harcerstwo polskie, Związek Harcerstwa Polskiego jest tak niezwykle mocno w polską niepodległość wpisany. Właściwie można powiedzieć, że także harcerze, ci pierwsi polscy harcerze z początku XX w., przynieśli niepodległość w swoich dłoniach, bardzo często trzymając w nich karabin, ale także prowadząc pracę organiczną z młodzieżą, szkoląc się, ucząc się tego, jak być dobrymi patriotami i jak odbudować państwo i jego instytucje - mówił Andrzej Duda. 

 Andrzej Duda dziękował uczestnikom zlotu za to, że zdecydowali się przystąpić do ruchu harcerskiego. Przypomniał, że przez wiele lat także był w Związku Harcerstwa Polskiego.

- Jest rzecz, która dla mnie w harcerstwie jest cenna ponad wszystko. Obok niezwykłego patriotycznego wychowania, obok umiejętności pracy w grupie, obok umiejętności radzenia sobie, obok całej wiedzy, którą zdobywa się w harcerstwie, obok wielkiej samodzielności i wszystkich umiejętności, które stopniowo z roku na rok uzyskujecie, nawet czasem tego nie zauważając - przyjaźń, którą człowiek potem niesie przez całe życie - powiedział. 

- Niektórzy z was wyjdą z harcerstwa jako małżeństwa, na pewno tak będzie, i to jest niezwykła wartość budowania przyjaźni w poczuciu odpowiedzialności za zastęp, za drużynę, za przyjaciół, za druhów, druhny, za Polskę również, za ojczyznę, bo tego właśnie harcerstwo od samego początku miało uczyć, i tego wam życzę. I tego wam życzę, żebyście stąd w takiej wielkiej radości wyjechali - powiedział harcerzom Prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda dodał, że drużyny harcerskie otrzymają od niego biało-czerwone flagi i kalendarze niepodległości - Chciałbym, żebyście je w drużynach przechowali jako wyraz mojego szacunku dla waszej pracy harcerskiej i dla waszego wzrastania w odpowiedzialności za Rzeczpospolitą - mówił.

Prezydent objął nad Zlotem ZHP honorowy patronat.

 

Źródło: prezydent.pl

Wczytuję ocenę...


WYDANIE SPECJALNE - DR ROSS, KANIA: JAK OTWARTY DIALOG DĄŻY DO WYWOŁANIA ZAMIESZEK W POLSCE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze