Premier Szydło: Anna "Solidarność" to symbol tamtych dni. Idea "Solidarności" przetrwała. To ziarno, zasiane w sierpniu 1980 roku, wydało piękny owoc

Artykuł
twitter.com/PremierRP

– Dziś oddajemy hołd bohatera sierpnia 1980 roku – jedną z bohaterek była Anna Walentynowicz. Całe życie poświęciła walce o godność i solidarność. Zaangażowana w pomoc innym, sama stała się Anną "Solidarność". To ona jest symbolem tamtych dni, to o nią upomnieli się pracownicy w stoczni, to ona – prosta kobieta – miała wystarczającą siłę i odwagę, by wtedy, gdy przychodziły chwile zwątpienia, zagrzać do walki i dalszego protestu – mówiła pod pomnikiem Anny Walentynowicz w Gdańsku, premier Beata Szydło.

Premier Beata Szydło, pod pomnikiem Anny Walentynowicz w Gdańsku, wygłosiła przemówienie związane z obchodami 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. 

"To ona jest symbolem tamtych dni"

– Anna "Solidarność" to symbol tamtych dni. Musimy o tym mówić, że Sierpień ‘80 to czas, w którym Polacy poczuli się wolni. Gdy dzięki determinacji i tych wszystkich, którzy potrafili sprzeciwić się władzy i upomnieć się o godność i prawa pracownicze. Dzięki ich determinacji i tym porozumieniom zrobiono pierwszy krok ku wolności. Dziś oddajemy hołd bohatera sierpnia 1980 roku – jedną z bohaterek była Anna Walentynowicz – wskazała. – Całe życie poświęciła walce o godność i solidarność. Zaangażowana w pomoc innym, sama stała się Anną "Solidarność". To ona jest symbolem tamtych dni, to o nią upomnieli się pracownicy w stoczni, to ona – prosta kobieta – miała wystarczającą siłę i odwagę, by wtedy, gdy przychodziły chwile zwątpienia, zagrzać do walki i dalszego protestu – mówiła Beata Szydło.

– Ta zwykła prosta kobieta, robotnica, która potrafiła w swoim życiu odnaleźć innego człowieka, potrafiła nad każdym się pochylić, powinna być dla nas wzorem do naśladowania. Również potem, gdy minęły sierpniowe dni, nigdy nie wyrzekła się ideałów solidarności, budowania wspólnoty i pomocy innym. Dzisiaj oddajemy hołd tym wszystkim, którzy w sierpniu 1980 roku mieli odwagę sprzeciwić się władzy, którzy dali nam początek wolności. Którzy zaczęli budować zręby państwa obywatelskiego, którzy potrafili walczyć o Polskę, o swoje państwo (...). Kiedy władza zorientowała się, że sytuacja wymyka się jej spod kontroli, że ten wielki ruch może być tak ogromny, że wyzwoli Polskę z okowów komunizmu, potrafiła wystąpić przeciw obywatelom (...). Potrafiła w swoim życiu odnaleźć innego człowieka. Powinna być dla nas wzorem do naśladowania – powiedziała premier o Annie Walentynowicz. 

"Dzisiaj cieszymy się, że ideały >>Solidarności<< zwyciężyły"

– Idea "Solidarności" przetrwała. To ziarno, zasiane w sierpniu 1980 roku, wydało piękny owoc. Dzisiaj cieszymy się, że ideały "Solidarności" zwyciężyły – mówiła szefowa polskiego rządu. – U stóp pomnika pani Anny trzeba upomnieć się o bohaterów Sierpnia '80, bohaterów bardzo często zapomnianych, którzy przez ten wiatr historii zostali niedocenieni – mówiła.

– Dzisiaj naszym obowiązkiem (...) jest sprawić, by każdy, każda Polka i każdy Polak, którzy poświecili tak wiele, żeby dać nam wolność, żeby dać nam możliwość tego, że dziś możemy cieszyć się państwem wielkim i wolnym, naszym obowiązkiem jest, aby nie tylko oddawać im hołd i cześć, ale przywrócić godne życie. To jest nasz obowiązek – oznajmiła Beata Szydło. – Bardzo łatwo przechodzi się, na porządku dziennym, do bohaterów z pierwszych stron gazet. Ale trudniej jest zadbać o tych bohaterów, którzy mają poczucie zapomnienia – dodała.

– Anna "Solidarność", wspaniała kobieta, matka, Polka, powinna być dla nas wzorem, dziś oddajemy jej cześć i mówimy, że ideały, które jej przyświecały, o które walczyła Anna "Solidarność" są naszymi ideałami – zakończyła.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Smirnow o "Solidarności": Jaki był Wałęsa myśmy też do końca nie wiedzieli, dziś wiemy dużo więcej. To, co mówi dzisiaj, jest niegodne

Majchrzak: Anna Walentynowicz była osobą, od której tak naprawdę strajk się zaczął

 

Źródło: TVP Info, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy