Premier Australii: Nie wiadomo ile ciał ofiar katastrofy boeinga jest w Charkowie

ap, mk 23-07-2014, 21:30
Artykuł
wikipedia/Leonidl/CC BY-SA 3.0

Jeden z dowódców prorosyjskich terrorystów na wschodniej Ukrainie potwierdził w wywiadzie dla agencji Reutera, że bojownicy mieli przeciwlotnicze pociski rakietowe Buk, które zdaniem Waszyngtonu zostały użyte do strącenia malezyjskiego samolotu.

21.30

Jeden z dowódców prorosyjskich terrorystów na wschodniej Ukrainie potwierdził w wywiadzie dla agencji Reutera, że bojownicy mieli przeciwlotnicze pociski rakietowe Buk, które zdaniem Waszyngtonu zostały użyte do strącenia malezyjskiego samolotu.

Agencja podkreśla, że w opublikowanym wywiadzie dowódca batalionu Wostok (Wschód) Aleksandr Chodakowski przyznał po raz pierwszy od czwartku, gdy pasażerski samolot został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą, że rosyjscy dywersanci mieli zestaw rakietowy Buk. Potwierdził też, że zestaw mógł pochodzić z Rosji i mógł być tam odesłany, by usunąć dowód obecności tych rakiet.

Reuters przypomina, że przed czwartkiem, gdy samolot został zestrzelony, terroryści chwalili się, że otrzymują rakiety Buk, które mogą zestrzeliwać samoloty, lecz po tragedii boeinga samozwańcza Doniecka Republika Ludowa, główne skupisko separatystów, ustawicznie zaprzeczała, by kiedykolwiek dysponowała taką bronią.

– Wiedziałem, że Buk dotarł z Ługańska. W tym czasie powiedziano mi, że Buk z Ługańska przybył pod flagą ŁRL", czyli samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, drugiego bastionu separatystów – zaznaczył szef batalionu Wostok.


 

18.28

Śledczy badający katastrofę malezyjskiego boeinga nie znaleźli dowodów świadczących o manipulacji w zapisie jednej z czarnych skrzynek samolotu, zestrzelonego 17 lipca nad Ukrainą - poinformował holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV).

Chodzi o czarną skrzynkę, która zawiera nagrania rozmów z kabiny pilotów.

Urządzenie to "było uszkodzone, ale pamięć pozostała nietknięta i nie znaleziono żadnych dowodów lub wskazówek świadczących o tym, że przy nim manipulowano" - oświadczył OVV. Urząd ten kieruje międzynarodowym śledztwem ws. katastrofy lotniczej, w której zginęło 298 osób, oraz koordynuje prace 24 ekspertów z kilku krajów.


 

17.30

Parlament Europejski przyjął wniosek Anny Fotygi ws. uznania Donieckiej Republik Ludowej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej za organizacje terrorystyczne.

222_670_02


 

17.04

Holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV) poinformował, że pokieruje międzynarodowym śledztwem ws. katastrofy lotniczej na Ukrainie, w której 17 lipca zginęło 298 osób, głównie Holendrzy. OVV będzie koordynował prace 24 ekspertów z kilku krajów.

Urząd zbada m.in., czy czarne skrzynki malezyjskiego Boeinga 777 pozostały nietknięte. OVV przeprowadzi też oddzielne dochodzenia w sprawie procesu podejmowania decyzji o trasach lotów.

OVV ma siedzibę w Hadze i bada m.in. wypadki lotnicze, morskie, kolejowe czy budowalne.

 


 

 

16.44


16.09

Dwa samoloty z ciałami ofiar wypadku na Ukrainie już w Holandii

Dwa samoloty z 40 ciałami ofiar katastrofy maszyny Malaysia Airlines wylądowały w Eindhoven na południu Holandii.

Na płycie lotniska w Eindhoven odbędzie się uroczystość żałobna z udziałem m.in. premiera Marka Rutte, króla Wilhelma Aleksandra, królowej Maximy i krewnych ofiar.


15.55

Samolot z ciałami ofiar katastrofy na wschodzie Ukrainy wylądował w holenderskim Eindhoven.


15.30

Kokpit Boeinga 777 przepiłowany

Międzynarodowi obserwatorzy poinformowali, że kokpit malezyjskiego samolotu, który kilka dni temu zestrzelono na terytorium Ukrainy, został przepiłowany na pół. Nie wiadomo kto i w jakim celu to zrobił.

Jak informuje rmf24, obserwatorzy zaobserwowali, że część kokpitu została wyniesiona z miejsca katastrofy i nie jest znane miejsce, w którym jest przechowywana. Podkreślili również, że kokpit wzbudził po wypadku największe zainteresowanie i został natychmiast otoczony.

Prawdopodobnie obszar, na który spadł kokpit został również szybko oczyszczony z ciał ofiar. 


13.40

Sztab operacji antyterrorystycznej: terroryści zestrzelili dwa samoloty bojowe ukraińskich sił rządowych.

- Nad miejscowością Saur-Mogiła zestrzelono samolot szturmowy Sił Powietrznych Ukrainy. Pilot katapultował się - powiedział cytowany przez portal internetowy Noworossija samozwańczy minister obrony separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej Igor Striełkow.

 - Być może jeszcze jeden samolot został uszkodzony - dodał. 


 

12.59

Wielka Brytania otrzymała czarne skrzynki z rozbitego malezyjskiego samolotu

"Możemy potwierdzić, że dwie czarne skrzynki z MH17 zostały przekazane przez Holenderski Zarząd Bezpieczeństwa (Lotniczego) Ośrodkowi Badania Wypadków Lotniczych w Farnborough w celu odczytania danych" - głosi komunikat brytyjskiego ministerstwa transportu.


 

11.51

Dywersanci w Doniecku wycofują się z przedmieść do centrum

Prorosyjscy dywersanci w Doniecku na wschodzie Ukrainy opuszczają swoje pozycje na przedmieściach i wycofują się do centrum miasta – poinformowało dowództwo operacji antyterrorystycznej prowadzonej przez ukraińskie władze.

„W Doniecku obserwuje się masową ucieczkę bojowników z ich pozycji i wycofywanie się w kierunku centrum miasta. Niewykluczone, że aktywizacja tych ruchów świadczy o panice i próbach opuszczenia strefy działań bojowych” – podkreślono.

Dowództwo poinformowało też, że separatyści wzmacniają swoje punkty obronne w miejscowościach wokół Doniecka: Awdijiwce, Gorłówce, Iłowajsku i Dmytriwce. Podano także, że terytorium Ukrainy wciąż jest ostrzeliwane z terytorium Rosji.

Bardzo trudna sytuacja panuje w Ługańsku. W ciągu ostatniej doby w wyniku walk między siłami rządowymi a rebeliantami zginęły tam trzy osoby cywilne, a dziesięć zostało rannych – przekazała rada miejska.


11.47

Jaceniuk: Będą sankcje wobec Rosjan i firm wspierających separatystów

Ukraina wprowadzi sankcje wobec Rosjan i firm rosyjskich wspierających separatystów we wschodnich obwodach Ukrainy - oświadczył w środę premier rządu w Kijowie Arsenij Jaceniuk.

Ukraińskie władze uważają, że Rosja jest zaangażowana w finansowanie terroryzmu - powiedział Jaceniuk.


 

11.42

Rosyjski wojskowy ośrodek szkoleniowy przy granicy z Ukrainą. Porównanie:

 


 

11.26

Samolot z ciałami ofiar katastrofy odleciał do Holandii

Pierwszy samolot z ciałami ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga odleciał z Charkowa, na północnym wschodzie Ukrainy, do Holandii. Na pokładzie maszyny znajdują się zwłoki 16 osób – podała agencja Interfax-Ukraina.


 

11.25

W Charkowie pożegnano ofiary katastrofy malezyjskiego samolotu

W Charkowie pożegnano ofiary katastrofy samolotu malezyjskich linii lotniczych. Ciała ofiar zostaną w najbliższych godzinach przetransportowane do Holandii.

- W imieniu prezydenta, premiera, całego rządu i własnym, proszę bliskich wszystkich ludzi, którzy zginęli w samolocie odbywającym lot MH-17, o przyjęcie wyrazów współczucia. Cierpimy razem z wami – oświadczył podczas uroczystości żałobnej wicepremier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, szef komisji rządowej ds. badania przyczyn katastrofy.


 

10.32

- Winni zostaną ukarani - powiedział wicepremier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman podczas uroczystości na lotnisku w Charkowie.


 

10.30

Na lotnisku w Charkowie trwają uroczystości pożegnalne ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga.


 

10.15

Czarne skrzynki malezyjskiego samolotu są już w Wielkiej Brytanii

Czarne skrzynki malezyjskiego Boeinga 777, zestrzelonego w ubiegłym tygodniu na wschodzie Ukrainy, zostały przekazane do Wielkiej Brytanii - poinformowała ukraińska komisja rządowa ds. badania przyczyn katastrofy samolotu.

Rejestratory boeinga dostarczyli do Wielkiej Brytanii eksperci Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Dotarły one na miejsce o godzinie 7.45 czasu ukraińskiego (godz. 6.45 w Polsce).


 

9.55

Samoloty z ciałami ofiar katastrofy oczekiwane w Holandii około godz. 16

Samoloty, na pokładzie których do Holandii sprowadzone zostaną pierwsze ciała ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu nad wschodnią Ukrainą, są oczekiwane w Eindhoven na południu Holandii w środę około godz. 16.

Po wylądowaniu dwóch maszyn - australijskiego samolotu transportowego i samolotu holenderskiej armii - pamięć ofiar, z których większość stanowili Holendrzy, zostanie uczczona minutą ciszy.

Na lotnisku rodzinom ofiar będzie towarzyszył holenderski premier Mark Rutte, a także para królewska - król Wilhelm Aleksander i królowa Maxima. Obecni mają być także przedstawiciele 10 krajów, z których pochodziły ofiary katastrofy z 17 lipca.

W Holandii flagi zostaną opuszczone do połowy masztów, w całym kraju zabrzmią dzwony.

Wcześniej - o godz. 11 czasu lokalnego (godz. 10 w Polsce) - zaplanowano uroczystość pożegnalną na lotnisku w Charkowie, dokąd dotarł pociąg z ciałami ofiar.


 

9.40

Premier Australii: Nie wiadomo ile ciał ofiar katastrofy boeinga jest w Charkowie

Pociąg z ciałami ofiar przybył do Charkowa we wtorek. W mieście, które znajduje się pod kontrolą ukraińskich władz, ciała mają być przekazane holenderskiej delegacji, a następnie przetransportowane do Holandii.

Ponad dwie trzecie ofiar zestrzelonego nad obszarami kontrolowanymi przez prorosyjskich separatystów Boeinga 777 stanowią Holendrzy. Wśród zabitych są również m.in. Australijczycy.


 

7.05

Obama i Rutte: Rosja musi liczyć się z dalszymi kosztami ws. Ukrainy

Prezydent USA Barack Obama i premier Holandii Mark Rutte zgodzili się w rozmowie telefonicznej, że Rosja musi liczyć się z dalszymi kosztami, jeśli nadal będzie wspierać separatystów na Ukrainie - poinformował Biały Dom w oświadczeniu.


 CZYTAJ WCZORAJSZĄ RELACJĘ:

OBWE: Ludzkie szczątki nadal na miejscu katastrofy [RELACJA]

 

 

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy