Prawda o bohaterach "Kamieni na szaniec"

Anna Piotrowska 23-04-2014, 14:36
Artykuł
Materiały Prasowe

Już w najbliższą sobotę, 26 kwietnia o godz. 17.00, w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbędzie się promocja najnowszego wydania książki Barbary Wachowicz "Rudy, Alek, Zośka" oraz specjalna projekcja dokumentalnego filmu o tym samym tytule. "Film „Rudy, Alek, Zośka” ukazuje prawdziwe oblicze Bohaterów – myślących, wrażliwych, odważnych, w przeciwieństwie do ich wizerunku, jaki zaprezentował aktualnie emitowany i nieprawdopodobnie reklamowany film" - zapowiada pisarka.

Wśród gości honorowych spotkania obecni będą m.in.:

Harcmistrzyni Danuta Rossmanowa – adiutantka Tadeusza Zawadzkiego – Zośki, łączniczka Batalionów „Iwo” i „Ostoja” w Powstaniu Warszawskim

Rodzina Janka Bytnara – Rudego – Barbara i Julian Borkowscy

Żołnierze Batalionu Armii Krajowej „Zośka”: Lidia Markiewicz-Ziental, Profesor Tytus Karlikowski, Henryk Kowal, Stanisław Krupa, Janusz Maruszewski, Jakub Nowakowski

Urszula Katarzyńska – łączniczka „Brody 53”

Rodzina Janka Rodowicza – Anody

Spotkanie stanowi nieformalną odpowiedź na wszystkie nieprawdziwe informacje, jakie - zdaniem pisarki - o bohaterach kultowej powieści Aleksandra Kamińskiego przekazał Robert Gliński w swoim najnowszym filmie.

Wachowicz zadaje kłam twierdzeniom reżysera, jakoby młodzież nie rozumiała "wyidealizowanych" bohaterów i potrzebowała ich uwspółcześnienia. Przytacza w swojej książce kilka z setek listów, jakie każdego dnia dostaje od młodych ludzi, wśród nich ten, napisany przez maturzystkę Barbarę Ofierską: „Wszystko zawdzięczam właśnie Rudemu, Alkowi i Zośce, którzy pomogli mi odnaleźć cel w życiu i pokazali, że można pięknie żyć. Dzięki nim czuję się silniejsza, pełna ideałów, honoru, Ojczyzny i Boga”.

Książka Wachowicz zawiera szereg nieznanych listów, dokumentów, zdjęć i wspomnień stanowiących bezcenną wiedzę o bohaterach "Kamieni na szaniec".

Film „Rudy, Alek, Zośka” ukazuje ich prawdziwe oblicze – "myślących, wrażliwych, odważnych, w przeciwieństwie do ich wizerunku, jaki zaprezentował aktualnie emitowany i nieprawdopodobnie reklamowany film, gdzie ci niezwykli harcerze Szarych Szeregów zaprezentowani zostali zgodnie z zapowiedzią reżysera jako ci, którym „historia kazała złapać za pukawki i latać z tymi pukawkami po ulicach, co spowodowało, że wszyscy zginęli”, jako „energetyczna młodzież, która łapie za pukawki i myśli, że raz dwa trzy wygra wojnę” - zapowiada Barbara Wachowicz.

O Bohaterach „Kamieni na szaniec” mówią w nim: Hm. Danuta z Bytnarów Dziekańska – siostra Rudego, Hm. Anna Zawadzka – siostra Zośki, Maryla Dawidowska-Strzemboszowa – siostra Alka, towarzysze broni z Szarych Szeregów, komendanci Chorągwi Warszawskiej: Hm. Jan Rossman i Hm. Stefan Mirowski, Naczelnik Hm. Stanisław Broniewski – Orsza, Danuta ze Zdanowiczów Rossmanowa – adiutantka Zośki.

Barbara Wachowicz to pisarka losu polskiego, historyk literatury, fotografik i scenarzysta. Swoją twórczość poświęciła wielkim Polakom, wśród nich: Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Fryderyk Chopin, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Bohaterowie "Kamieni na szaniec" i Powstania Warszawskiego, Harcerze Szarych Szeregów.

- Barbara Wachowicz jest wybitną i kto wie czy nie najwybitniejszą popularyzatorką polskości w Polsce. Bo w Polsce mało kto umie pisać o polskości tak, żeby to było zrozumiałe, pełne wdzięku i żeby nie ocierało się o kicz - mówiła o twórczości pisarki Agnieszka Osiecka.

CZYTAJ TAKŻE:

NASZ WYWIAD Danuta Rossman o filmie Glińskiego: Zobaczyłam wielką nieprawdę

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy